مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی از معرفی ۶۵ هزار متقاضی تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی به بانکها در سطح استان از سال ۸۴ تا کنون خبر داد.

ایوب عزیزی با اعلام اینکه طرح مقاوم سازی مساکن روستایی از سال۸۴ در روستاهای آذربایجان غربی در حال اجرا است، افزود: تا کنون ۶۵ هزار متقاضی جهت بهره مندی از تسهیلات بانکی با کارمزد ۴ درصد و باز پرداخت طولانی مدت ۱۵ ساله، به بانکهای عامل معرفی شده اند.

وی با اشاره به اینکه در این راستا تا کنون بالغ بر ۵۵ هزار واحد نوسازی و مقاوم سازی شده اند، اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزیهای انجام شده ۱۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در سطح استان طی ۳ سال آینده مقاوم سازی شده که هم اکنون ۱۰ هزار واحد در دست اجرای عملیات هستند.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی با بیان اینکه مشارکت روستاییان در اجرای این طرح، منجر به تسریع روند اجرا و مقاوم سازی منازل روستایی در برابر مخاطرات طبیعی از جمله زلزله می شود، ادامه داد: زلزله های سالهای اخیر نشان می دهد اماکن روستایی به دلیل بافت قدیمی بیشتر در معرض خطر تخریب و تلفات جانی و مالی هستند.

عزیزی با اشاره به سکونت  ۳۷ درصد جمعیت آذربایجان غربی در مناطق روستایی و اولویت دار بودن مقاوم سازی اماکن، اعلام کرد: ۲۳ درصد واحدهای مسکونی روستایی آذربایجان غربی تا کنون بهسازی و مقاوم سازی شده که ۴ هزار واحد مقاوم سازی  آماده بهره برداری و تا پایان امسال ۳ هزار واحد هم به بهره برداری می رسد.

وی یادآور شد: آذربایجان غربی دارای ۲۰۱ هزار واحد مسکونی روستایی بوده که جمعیتی افزون بر یک میلیون و ۱۴۸ هزار نفر در آن ساکن بوده ولی متاسفانه اغلب واحدهای مسکونی از استاندارد لازم برخوردار نبوده که با اتمام طرحهای در دست احداث میزان مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی به بیش از ۳۵ درصد افزایش می یابد