9654123

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از نابودی ۵۰ درصد از تنوع زیستی منطقه با خشک شدن دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش خبرنگار نگاه روز،  حسن عباس نژاد در مراسم گرامیداشت روز جهانی تالابها در ارومیه با بیان اینکه خشک شدن دریاچه ارومیه حداقل ۵۰ درصد از تنوع زیستی منطقه را نابود می کند، افزود: متاسفانه هم اکنون اکثر تالابهای آذربایجان غربی خشک شده و در این زمینه با مشکلات جدی مواجه هستیم.

وی تعدیل آب و هوای محلی را یکی از مهم‌ترین کارکردهای تالابها دانست و اظهار داشت: با توجه به ترکیب کربن در تالابها،  این منابع طبیعی در جلوگیری از تغییرات اقلیمی و تخریب لایه اوزون موثر بوده بطوریکه متاسفانه تخریب لایه اوزون، گرم شدن کره زمین، زباله‌ های هسته‌ای، آلودگیهای آب و خاک، فاضلابهای شیمیایی و پسماند از جمله مشکلات و مسائل زیست محیطی بشر امروز است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام اینکه تالاب یادگارلو به صورت کامل از بین رفته و به منظور احیای این تالاب از تیم‌های بین‌المللی درخواست کمک و راهکار مناسب شده است، گفت: اکوسیستم ۳۰ تالاب فصلی و دائمی در آذربایجان غربی آلبوم بی نظیری از طبیعت و زندگی انواع پرندگان ایجاد کرده بود.

عباس نژاد ادامه داد: ۳۳۳ سایت از ۲۲ سایت کنوانسیون بین المللی رامسر ایران شامل تالاب دریاچه ارومیه، تالاب قوپی باباعلی وتالابهای یادگارلو، درگه سنگی و شورگلدر آذربایجان غربی واقع شده که تالاب بین المللی دریاچه ارومیه یکی از ذخیره گاههای زیستکره جهان بوده و تالابهای آغگل ماکو، گرده قیط، میمند و کانی برازان به عنوان مناطق شکارممنوع هستند.

وی یادآور شد: تالاب پارک ملی دریاچه ارومیه با داشتن آب شور و به دلیل ویژگیهای طبیعی و اکولوژیکی منحصر به فرد از مهمترین و با ارزش ترین اکوسیستم های ایران بود که دارای دو نوع اکوسیستم آبی و خشکی بوده که یک نوع جانور آبزی به نام آرتمیا ارومیانا و ۱۲گونه ازجلبکها در این تالاب زیست می کردند.

وی اظهار داشت: از سال آبی ۷۵ – ۷۴ تا کنون رقوم ارتفاعی سطح تراز آب دریاچه ارومیه سیر نزولی پیدا کرده و در طول سالهای اخیر آب دریاچه بالاتر از شش متر کاهش داشته است که نیاز به یک عزم ملی و منطقه‌ای برای نجات این اکوسیستم با ارزش و بحران زده است.

پارک ملی دریاچه ارومیه با ویژگی های خاص خود بعد از دریاچه شور بحر المیت در دنیا به عنوان دومین دریاچه شور و بزرگ در جهان به شمار می رود، این دریاچه به عنوان بزرگترین تالاب دایمی با دارا بودن ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک در استان قابلیت های زیادی را در دل خود جای داده است.