12فرماندار خوی از تعطیلی تمام سینماهای این شهرستان و وضعیت نامناسب این صنعت در این شهرستان انتقاد کرد.

به گزارش نگاه روز، حسین سیوانی ظهر پنجشنبه در نشست با مسئولان حوزه هنری تبلیغات اسلامی استان و سایر دستگاه های ذیربط مشکلات پیش روی سینماهای خوی اظهارداشت: در حال حاضر هر سه سالن سینما در این شهرستان تعطیل هستند که جای تاسف دارد.

وی جایگاه این حوزه هنری را در بین اقشار مختلف جامعه بسیار مهم دانست و بر راه اندازی مجدد سالن های سینما در خوی تاکید کرد و اظهار داشت: در شهر خوی سه سالن سینما وجود دارد که یکی از سه سالن سینما در اوایل انقلاب تعطیل شده و دو سالن سینمای دیگر نیز تا سال ۱۳۸۸ فعال بودند که در این سال به دلیل فرسوده بودن، هر دو سالن برای بازسازی تعطیل شد که تا امروز اقدام خاصی در این خصوص صورت نگرفته است.

سیوانی با اشاره به بررسی و بازخوانی طرحهای مختلف بازسازی سینما در سال گذشته اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع تعطیلی سینماهای خوی، طرحهای مختلفی برای بازسازی و احیای این سالن ها ارائه و بررسی شده بود که هیچ یک از این طرحها به نتیجه نهائی نرسید.

فرماندار خوی همچنین خواستار مشارکت بخش خصوصی در نوسازی و احیای سینما های خوی شد و گفت: با توجه به توافق اولیه حوزه هنری، شرکت عمران و مسکن سازان استان آذربایجان غربی و شهرداری خوی، راهکارهای احیا و بازسازی دو سالن سینمای انقلاب و ایران بررسی شده است.

در این جلسه با اعلام مسئولان حوزه هنری استان مقرر شد نسبت به نوسازی سینما انقلاب ( آسیا ) در روزهای آتی اقدام شود و همچنین نسبت به مطالعات جامع در خصوص راه اندازی سینما های میهن و ایران نیز در آینده اقدامات لازم صورت گیرد.

سینما ایران خوی اولین سینما در استان آذربایجان غربی می باشد که در سال ۱۳۱۰ تأسیس شده است .

سابقه تاسیس سینما در خوی به بیش از ۸۰ سال پیش بر می گردد.

سینمای میهن و ایران در سال ۱۳۱۰ و سینما انقلاب (آسیا) خوی در سال ۱۳۴۷ تاسیس شده و سینمای میهن در سال ۱۳۵۹ و دو سالن دیگر نیز در سال ۱۳۸۸ برای مرمت و بازسازی تعطیل شدند، همچنین قبل از سال ۱۳۱۰ هجری شمسی نیز ظاهرا سالن کوچکی به نام سینما خورشید تاسیس شده بود که عمر زیادی نداشته و قبل از تاسیس سینما مهین تعطیل شده است.