وزیران خارجه ایران و روسیه امروز و پیش از آغاز به کار اجلاس وزیران امور خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر دیدار و درباره موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو کردند.

به گزارش نگاه روز به نقل از مهر، در این دیدار “محمد جواد ظریف” وزیر خارجه ایران و “سرگئی لاوروف” بر تداوم رایزنی در مورد طیف وسیعی از موضوعات منطقه ای و بین المللی از جمله امنیت منطقه ای و تروریسم تاکید کردند. بر این اساس دو طرف در مذاکرات خود در خصوص موضوعات دوجانبه از جمله همکاری ها در خصوص دریای خزر و موضوع تدوین رژیم حقوقی و نیز افزایش ارتباط و همکاری مجالس دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

وزیران خارجه ایران و روسیه ضمن پیگیری چگونگی اجرا و پیشرفت توافقات به عمل آمده در مذاکرات سال گذشته روسای جمهور دو کشور در بیشکک که در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای انجام گرفت، دیدار آتی آقایان دکتر روحانی و ولادیمیر پوتین در اجلاس سیکا در شانگهای چین را گام موثر دیگری در حوزه همکاری های تهران-مسکو ارزیابی کردند.

ظریف و سرگئی لاوروف در این مذاکرات همچنین تحولات مختلف منطقه ای و بین المللی از جمله اوضاع سوریه را با توجه به در پیش بودن انتخابات این کشور مورد بحث قرار دادند. مذاکرات جاری هسته ای ایران و ۱+۵ نیز در این دیدار مورد گفتگو قرار گرفت و دو طرف در مورد دستیابی به راه حل جامع در زمان پیش بینی شده ابراز امیدواری کردند.