وزیر نیرو گفت: روند پس‌روی دریاچه ارومیه ۱۵ سال طول کشیده است و احیای مجدد دریاچه هم به این بازه زمانی و حتی بیشتر نیاز دارد.

به گزارش نگاه روز، حمید چیت‌چیان صبح امروز در جمع مدیران ارشد و نمایندگان آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: دریاچه ارومیه یک پروژه بزرگ ملی است و از زمانی که دولت استقرار یافته یک کار علمی و مطالعاتی بسیار گسترده‌ای را در این ارتباط آغاز کرده است. وی افزود: از همان ابتدا کارگروهی تشکیل شد و کلانتری که یک شخصیت علمی، اجرایی و بومی که اشرافیت کاملی به قضیه دارد به عنوان مجری طرح پیشنهاد، تصویب و در نهایت انتخاب شد.

وزیر نیرو اظهار کرد: این کارگروه دانشگاه صنعتی شریف را ستاد اصلی کار قرار داده و از ظرفیت‌های مختلف به ویژه دانشگاه‌های تبریز و ارومیه استفاده کردند و کارگروه‌های متعددی متشکل از اساتید دانشگاهی و نخبگان و کارشناسان صنعت تشکیل شد.

چیت‌چیان با بیان اینکه نتیجه مطالعات در کارگروه نجات دریاچه ارومیه مطرح شده و بقیه عملیات به هفته آینده موکول شده تا در حضور شخص رئیس جمهور به تصویب نهایی برسد؛ گفت: همزمان تعدادی از طرح هایی که اجرایی شدن آنها مسجل بوده استارت خورده است.

گروه فرانسوی مطالعات درباره موضوع انتقال آب از دریایی خزر به دریاچه ارومیه را رها کرد

وی یادآور شد: مطالعات در زمینه انتقال آب از حوزه‌های جنوب دریاچه ارومیه و همچنین موضوع انتقال آب از دریای خزر که انجام مطالعات آن به یک گروه فرانسوی واگذار شده بود که پس از صرف چند ماه کار را رها کردند، در نتیجه وزارت نیرو پروژه را به شرکت آب نیرو باز گرداند، در حال انجام است و انتظار می‌رود در چند ماه آتی تمام شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه اقدامات لازم برای حفظ وضعیت موجود انجام یافته خاطرنشان کرد: روند پس‌روی دریاچه ارومیه ۱۵ سال طول کشیده است و احیای مجدد دریاچه هم به این بازه زمانی و حتی بیشتر نیاز دارد و انتظار نتیجه عملی کوتاه مدت منطقی نیست؛ به هر حال در تلاشیم هر چه سریع‌تر اقدامات اجرایی لازم را آغاز کنیم.

فارس