645-8585ریئس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: زاد آوری و جوجه آوری پرندگان آبزی تالاب های سواحل جنوبی مهاباد به خصوص کانی برازان شروع و جوجه بسیاری از پرندگان این تالابها سر از تخم بیرون آورده و قابل مشاهده اند.

به گزارش نگاه روز، کامران حسینی در بازدید از تالاب کانی برازان نخستین سایت پرنده نگری کشور اظهارداشت: از پرندگانی که قبل از همه جوجه های خود را در این تالابها به دنیا می آورند می توان به چنگر و کشیم بزرگ اشاره کرد.

وی با اشاره به حضور پرندگان در خطر انقراضی مثل اردک سرسفید و اردک مرمری در این تالاب افزود: این گونه ها از نظر حفاظتی دارای جایگاه خاصی بوده و از گونه های حمایت شده و در خطر انقراض محسوب می شوند.

حسینی اظهارداشت: این پرندگان بدلیل شرایط مناسب از جمله پناه و تغذیه در تالاب کانی برازان حضور دارند و در این تالاب زاد آوری کرده اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اعلام کرد:از پرندگان دیگری که در این تالابها جوجه آوری می کنند می توان به اردک تاجدار، اردک سرحنایی، خوتکا و انواع پرندگان کنار آبزی اشاره کرد.

حسینی یاد آور شد: مهاباد بدلیل داشتن تالابهای متعدد از تنوع زیستی بالایی برخودار و هرساله این تالابها پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی در منطقه است.

وی ادامه داد: یکی از این تالابها، پناهگاه حیات وحش کانی برازان بوده که بر اساس آخرین بررسی های انجام شده، ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب شناسایی شده که در صورت اضافه شدن گونه های خشک زی این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه می رسد.

حسینی گفت: تالاب کانی برازان نخستین سایت پرنده نگری کشور و از مهمترین قطب های صنعت اکوتوریسم در کشور محسوب می شود که همه ساله در ایام مختلف سال شمار زیادی از علاقه مندان به طبیعت بویژه پرنده نگران را به سوی خود می کشد.

وی اعلام کرد: این تالاب با ۹۲۷ هکتار وسعت در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان مهاباد و درشمال و شرق روستای” قره داغ” واقع شده است.