1392080615480378129264معاون اول رئیس جمهور از تصمیمات تازه دولت برای مبارزه با فساد در کشور خبر داد و گفت که ۱۵ نفر از اعضای دولت بر گلوگاه های فساد متمرکز شده اند تا باشناسایی برای رفع این مشکل بکوشند.

وی همچنین از همکاری تنگاتنگ دولت و قوه قضائیه در پرونده بابک زنجانی، میلیاردر نفتی خبر داد و گفت: همکاری مناسبی بین دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله وزارت نفت و بانک مرکزی با قوه قضائیه در پروژه بابک زنجانی شکل گرفته است.

به گزارش مهر، اسحاق جهانگیری در حاشیه همایش روز ملی اصناف در جمع خبرنگاران گفت: مبارزه با فساد تصمیم راهبردی دولت است، چراکه فساد سیستمی در کشور شکل گرفته و گسترده شده است و بنابراین، باید قوه مجریه یک سیستم نظارتی را طراحی کند که البته تداخلی با عملکرد قوه قضاییه ندارد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: بر این اساس، تیمی ۱۵ نفره از اعضای دولت بر روی گلوگاه‌های فساد متمرکز شده است تا آنها را شناسایی کرده و برای رفع آن تصمیم گیری کنند.

وی تصریح کرد: تمام مواردی که منجر به فسادهای عمده در سیستم اقتصادی کشور شده، با هماهنگی جدی با قوه قضائیه دنبال خواهد شد و نمونه آن نیز پرونده معروف نفتی است که فردی بیش از ۸ تا ۹ هزار میلیارد تومان از منابع کشور را در اختیار گرفته است.

وی اظهار داشت: همکاری مناسبی میان دستگاه های اجرایی کشور و قوه قضاییه شکل گرفته تا بتوان این منابع را از دست فرد مذکور خارج کرد؛ اگرچه وی همچنان در زندان به سر می برد.

اسحاق جهانگیری پیش از این گفتگوها در سخنانی در اجلاس این همایش گفت: یکی از برنامه های جدی دولت مبارزه با فساد است که بر این اساس، دستور داده شده تا هر مصوبه ای که از سوی دولت ارائه می شود، بلافاصله بر روی سایت دولت قرار گیرد، این درحالی است که متاسفانه افرادی که از رانت‌های بیشتری بهره می گیرند، صدایشان از همه بلندتر است تا رقبایشان را از صحنه خارج کنند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: تا به حال به مردم نگفته ایم که در طول سال‌های ۸۹ و ۹۰ بیش از ۲۰ میلیارد دلار از پول‌های کشور برای مداخله در بازار ارز تخصیص داده شد تا قیمت ارز را پایین بیاورند و افرادی دلار ۱۲۲۶ تومانی از دولت گرفتند، کالا وارد کردند و علی رغم اینکه کالاهایشان قیمت‌گذاری شده بود اما کالا را با قیمت آزاد عرضه کردند.

وی تصریح کرد: به این رانت‌ها رسیدگی خواهد شد و دولت مصمم است که با فساد نه با رویکرد شعاری و حرکت سیاسی مقابله کند.جهانگیری گفت: یکی از آسیب‌های اصلی مبارزه با فساد برخوردهای شعاری است در حالی که فساد در کشور سیستمی شده و باید با آن به صورت سیستمی و علمی مبارزه کردند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت مصمم است تا از رکود تورمی خارج شود و بر این اساس، برنامه های زیادی را تدوین کرده است که تشکل‌های صنفی نیز می توانند در اجرای موفق آن تاثیر گذار باشند.

وی از اصناف درخواست کرد تا بیش از گذشته یاری رسان دولت باشد و البته نظام های توزیع خود را نیز اصلاح کنند.

جهانگیری در ادامه با اشاره به نزدیک بودن ماه مبارک رمضان خاطر نشان کرد: در بخش عرضه کالا هیچگونه دغدغه ای نداریم و کالا به اندازه کافی در شبکه توزیع قرار گرفته است که امیدواریم با همت اصناف آرامش بر بازار حاکم شود.

جهانگیری اظهارداشت: براساس تصمیم دولت ۲۹ درصد از منابع درآمدهای نفتی در سال جاری به صندوق توسعه ملی واریز خواهد شد و بر این اساس، در سال جاری ۳۷ میلیارد دلار کل درآمد نفتی کشور خواهد بود.