بر خلاف پیش بینی مسئولان وزارت نفت، با برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال مصرف بنزین ایران به جای افزایش در پایان خرداد ماه کاهش یافته است.

به گزارش نگاه روز؛ برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی فوتبال در برزیل منجر به کاهش موقتی مصرف بنزین ایران در آستانه فصل تابستان و آغاز سفرهای تابستانی مردم شده است.

آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نشان می‌دهد که پس از اوج گیری متوسط مصرف روزانه بنزین کشور به مرز ۷۰ میلیون لیتر در هفته های ابتدایی خرداد ماه در آستانه فصل تابستان مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی بار دیگر روندی کاهشی در پیش گرفته است.

از این رو در حالی مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خود را برای جهش دوباره مصرف بنزین در هفته پایانی خرداد ماه آماده می کردند، متوسط مصرف بنزین به جای عبور از مرز ۷۰ میلیون لیتر در روز به حدود ۶۸ میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت پیش از آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال در گفتگو با مهر با پیش بینی جهش مجدد مصرف بنزین کشور در آستانه فصل تابستان و پیش از آغاز ماه مبارک رمضان، گفته بود: به منظور تامین سوخت سفرهای تابستانی مردم، ذخیره سازی مطمئن بنزین در انبارهای نفت کشور انجام گرفته است.

با این وجود پیش بینی می شود با توجه به همزمان برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال و ماه مبارک رمضان، از اواسط مرداد ماه تا پایان شهریور ماه سال جاری کشور با یک سونامی و جهش بزرگ مصرف بنزین روبرو خواهد شد.

متوسط مصرف بنزین کشور در حالی از هفته گذشته در مقایسه با هفته های ابتدایی خرداد ماه روندی کاهشی به خود گرفته است که اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت این فرآورده پرطرفدار نفتی به لیتری ۱۰۰۰ تومان تاثیری در کاهش مصرف نداشته است.

سال گذشته متوسط رشد مصرف بنزین در کشور حدود هشت درصد بود با این وجود پیش بینی مسئولان وزارت نفت این است که امسال با اصلاح قیمت حامل های انرژی رشد مصرف بنزین حدود چهار درصد باشد.

سهمیه بنزین سفر امشب واریز می شود
به گزارش مهر، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای خودروهای شخصی با قیمت ۷۰۰ تومان تا ساعت ۲۴ امشب شنبه ۳۱ خرداد ماه در کارت های هوشمند سوخت خودروها واریز خواهد شد.

علاوه بر این، در اولین ماه فصل تابستان سال جاری ۳۰۰ لیتر سهمیه بنزین آزاد با نرخ ۱۰۰۰ تومان در کارت‌های سوخت خودروها واریز می‌شود که با پایان یافتن سهمیه ۷۰۰ تومانی قابل استفاده خواهد بود.

همچنین سهمیه ۷۰۰ تومانی واریز شده به کارت‌های هوشمند سوخت هم در حالی از امشب قابل برداشت است که ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت‌های هوشمند سوخت خودروهای شخصی به پایان رسیده باشد.

با این وجود مردم می توانند با استفاده از کارت جایگاهداران بنزین را با قیمت ۱۰۰۰ تومانی از پمپ بنزین‌های سراسر کشور خریداری کنند.

هم اکنون گازوئیل یارانه ای هر لیتر ۲۵۰ تومان، بنزین سهمیه ای هر لیتر ۷۰۰ تومان، بنزین آزاد هر لیتر ۱۰۰۰ تومان، بنزین سوپر سهمیه‌ای هر لیتر۸۰۰ تومان، بنزین سوپر آزاد هر لیتر ۱۱۰۰ تومان و قیمت بنزین تحویلی به خودروهای دولتی هر لیتر ۱۰۰۰ تومان در جایگاه ها عرضه می‌شود.

شرکت ملی پالایش و پخش نفتی هم اخیرا اعلام کرده است: سهمیه های ۴۰۰ تومانی باقیمانده در کارت های سوخت خودروهای سواری شخصی و موتورسیکلت ها کماکان معتبر بوده است و دارندگان کارت های سوخت می توانند این سهمیه‌ها را با همان نرخ ۴۰۰ تومانی قبلی از جایگاه‌ها دریافت کنند.

کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی همچنین با بیان اینکه تاکنون هیچگونه محدودیت زمانی برای مصرف بنزین ذخیره شده در کارت‌های هوشمند سوخت خودروها تعریف نشده است، گفته است: مردم پس از مصرف بنزین ۴۰۰ تومانی، می توانند از ذخیره بنزین ۷۰۰ و سپس ۱۰۰۰ تومانی کارت‌ها استفاده کنند.

سید محسن روحانی مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم در گفتگو با مهر با اشاره به کاهش قابل توجه ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت‌های هوشمند سوخت، اعلام کرد: فعلا هیچ برنامه زمان بندی برای مصرف بنزین ۴۰۰ تومانی کارت‌های سوخت تعریف نشده است.

اروم نیوز