نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: صیانت از سفره‌های آب زیرزمینی یک ضرورت جدی بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزار نگاه روز، جواد جهانگیرزاده اظهار داشت: حفاظت از محیط زیست و صیانت از سفره‌های آب زیرزمینی بر دوش همه قرار دارد، زیرا ایران اسلامی یک کشور خشک و نیمه‌خشک قلمداد می‌شود.

وی چالش امروز و دهه آینده را چالش زیست محیطی عنوان کرد و افزود: اعضای شورای شهر و مسئولان سایر نهادها می‌توانند به عنوان پیام‌آوران توسعه، حفظ و صیانت از محیط زیست باشند.

طبق گفته جهانگیرزاده در برخی از کشورهای پیشرفته دنیا، که امر توسعه را به سرعت طی کرده‌اند، به یکباره به این نقطه نظر رسیده‌اند که توسعه در حال از بین بردن محیط زیست است،

وی خاطرنشان کرد: فقط کشور چین در یک سال مصوب کرد، ۶۰۰ میلیارد دلار برای احیای مجدد منابع آبی خود هزینه کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد برگرداندن منابع آبی از دست رفته غیرممکن باشد، ولی تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.

وی گفت: توسعه به قدری سرسام‌آور، ناگهانی و شتابزده بود، که لزوم صیانت از محیط زیست مورد توجه قرار نگرفت، بنابراین باید به این مقوله جدی‌تر و با دقت عمل بیشتر پرداخته شود.

جهانگیرزاده با بیان اینکه ایران اسلامی یک محیط زیست بکر دارد، خاطرنشان کرد: ایران کشوری خشک و کم‌آب است، بنابراین هرگونه دست درازی به منابع آبی و سفره‌های آب زیرزمینی بدون در نظر گرفتن واقعیت‌ها دور از انصاف است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ما یک منبع آب با ۴۵۰ میلیارد تا ۵۰۰ میلیارد مترمکعب اعم از روان‌آب‌ها و آب‌های زیرزمینی داریم.

وی بیان داشت: قرار است بهره‌برداری متناسب با آنچه وارد می‌شود انجام گیرد تا به میزان برداشت شده آب به آن وارد شود.

وی با اشاره به اینکه این سفره آب زیرزمینی در حال خالی‌تر شدن است، خاطرنشان کرد: سالانه بیش از ۸ میلیارد مترمکعب از ظرفیت آن خالی می‌شود، به طوری که کشور نیمه‌خشک و خشک ما به یک کشور کاملا خشک تبدیل می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با خطاب قرار دادن نخبگان جامعه،‌ اعضای شورا و شهرداران رسیدگی به شرایط فعلی و جلوگیری از بروز بحران را خواستار شد.

جهانگیرزاده شورا و مجلس را دو بازوی توانمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرد و بیان داشت: شورا با هدف تحقق نظر امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و محتوای قانون اساسی شکل گرفته است.

وی با اظهار به اینکه از طریق این دو نهاد مردم امورات را خودشان انجام می‌دهند، اضافه کرد: برخی‌ها به دنبال ناکارآمد کردن شوراها بودند، تا این فصل نوین و درخشان از مجموعه نظام سیاسی و اجتماعی کشور حذف شود، حال آنکه دو نهاد فوق لازمه حکومت‌های مبتنی بر مردم‌سالاری است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی جلسات مختلف با مشارکت اعضای دو نهاد تشکیل می‌شود.

فارس