رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی کشور از افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت گوشت مرغ تنظیم بازاری در جلسه هفته گذشته ستاد تنظیم بازار خبر داد و گفت: در حال حاضر قیمت مصوب این محصول کیلویی ۷۱۰۰ تومان است.

محمد یوسفی اظهار کرد: در جلسه ستاد تنظیم بازار مصوب شد شرکت پشتیبانی امور دام نرخ خرید هر کیلوگرم گوشت مرغ تولید شده در خط یک (به صورت کامل تخلیه نشده) را از ۶۵۰۰ به ۷۰۰۰ تومان افزایش دهد که البته در این جلسه درباره تعیین تکلیف نرخ خرید گوشت مرغ تولید شده در خط دو که به صورت کامل تخلیه و پاک شده است مصوبه‌ای ابلاغ نشده و همچنان قیمت آن کیلویی ۶۶۵۰ تومان است اما مقرر شده بود در مصوبات آتی نرخ آن را به ۷۱۰۰ تومان افزایش دهند.

وی افزود: مرغداران به هیچ وجه تمایل ندارند قیمت محصولاتشان به گونه‌ای افزایش یابد که مردم توان خرید آن را نداشته باشند اما اگر قیمت تمام شده آن‌ها کاهش پیدا کند آن زمان می‌توان ادعا کرد که قیمت این محصول پروتئینی نیز نباید افزایش یابد.

رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی کشور ادامه داد: گرچه قیمت خرید گوشت مرغ تنظیم بازاری توسط شرکت پشتیبانی امور دام با مصوبه ستاد تنظیم بازار افزایش یافت اما قیمت این محصول در بازار هیچ تغییری نکرده چرا که قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار حدود ۶۰۰۰ تومان است و هنوز خرید گوشت مرغ از سوی شرکت پشتیبانی امور دام آغاز نشده است.

به گفته یوسفی سهم مرغداران از قیمت ۷۰۰۰ تومانی هر کیلوگرم گوشت مرغ پاک شده تنظیم بازاری ۴۸۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان است در حالی که این قیمت تنها باعث جلوگیری از زیان مرغداران می‌شود و سودی نصیب آن‌ها نمی‌شود.

وی اظهار کرد: در گذشته مرغداران اعلام خطر کرده بودند که اگر این وضعیت ادامه یابد تولید و بازار گوشت مرغ با مشکل مواجه می‌شود اما از آنجا که طی مدت گذشته هیچ فکری به حال مرغداران نشد هم اکنون شاهدیم تولید جوجه یک روزه کاهش یافته و مرغداران مرغ مادر، مرغ خود را به تدریج سمت کشتارگاه می‌فرستند که این باعث می‌شود در ادامه تولید گوشت مرغ کاهش یافته و قیمت آن در بازار افزایش یابد.

خیار هم‌چنان گران است

در همین رابطه رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران از ارزان شدن قیمت آناناس و ادامه دار بودن گرانی خیار خبر داد.

حسین مهاجران اظهار کرد: آناناس وارداتی است و بسته به میزان تقاضا قیمت آن تغییر می‌کند اما خیار طی سال‌های گذشته در این فصل از نهاوند، کرج، دماوند و گلخانه‌های سراسر کشور به تهران می‌آمد اما امسال فقط از دماوند و گلخانه‌ها وارد شده و به همین دلیل قیمت آن افزایش یافته است.

وی در ادامه توضیح داد: ظاهرا در سال‌های گذشته به دلیل وفور خیار قیمت آن کاهش یافته و امسال بعضی جاها تصمیم گرفتند که خیار تولید نکنند، در حال حاضر قیمت هر کیلو خیار ۲۸۰۰تا۳۵۰۰تومان و هر بسته شش تایی آناناس ۷۰تا۹۰هزار تومان به فروش می‌رود.

مهاجران با بیان اینکه قیمت سیب‌زمینی حدود۱۵درصد کاهش داشته است افزود: در حال حاضر هر کیلو سیب‌زمینی ۶۰۰تا۱۰۰۰ تومان، هندوانه ۵۰۰تا۵۵۰تومان و خربزه مشهدی۱۱۰۰تا۱۵۰۰تومان به فروش می‌رود و قیمت خربزه و طالبی ریز نیز حدود ۶۰۰تومان است.

ابتکار