5566555665456وزیر نیرو با اعلام اینکه بسته پیشنهادی قطع آب مشترکان پرمصرف بزودی در هیئت وزیران به تصویب خواهد رسید گفت: مشترکان پُرمصرف آب بدانند اگر الگوی مصرف را رعایت نکنند، آب شرب آنها قطع خواهد شد.

به گزارش نگاه روز به نقل از مهر، حمید چیت چیان ظهر امروز در حاشیه مراسم امضای قراردادهای جدید سرمایه گذاری در بخش آب و فاضلاب با اشاره به خشک شدن تالاب های کشور گفت: برای جلوگیری از خشک شدن تالاب های کشور مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود و جلوگیری از کاهش منابع زیرزمینی، مجبور هستیم مجموع مصرف آب را به نصف کاهش دهیم.

چیت چیان اظهارداشت: در گزارشی که به مجلس نیز ارائه شد، در حال حاضر از ۸۰ درصد آب تجدیدپذیر کشور استفاده می کنیم. وی ادامه داد: میزان منابع فعلی آب تجدیدپذیر کشور ۱۲۰ میلیارد مترمکعب است که در سال ۹۶ میلیارد مترمکعب مصرف می شود.

وی تاکید کرد: طبق استاندارد جهانی اگر بیش از ۴۰ درصد منابع تجدیدشونده در منطقه ای مصرف شود، در وضع آب ناپایداری به وجود خواهد آمد. البته اگر یک چهارم مصرف آب کشور را کاهش دهیم به هدفی که در مرحله اول ترسیم شده دست خواهیم یافت.

وزیر نیرو درباره قطع آب مشترکان پُرمصرف نیز گفت: در این زمینه پیشنهادی به هیئت وزیران شده که منتظر تصمیم گیری هستیم. این بسته پیشنهادی که شامل قطع آب مشترکان پُرمصرف خواهد بود بزودی در هیئت وزیران به تصویب می رسد.

چیت چیان افزود: بنابراین مشترکان پُرمصرف آب بدانند اگر الگوی مصرف را رعایت نکنند آب شرب آنها قطع خواهد شد. وی درباره کاهش سهم آب بخش کشاورزی گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم اما معتقدم در حال حاضر ۸۰ درصد از کل منابع آب تجدید‌پذیر کشور یعنی ۹۶ میلیارد مترمکعب آب تجدید‌پذیر در حال مصرف و استفاده است؛ بنابراین اگر تتوانیم بیش از ۴۰ درصد مصرف منابع آب تجدیدشونده را کاهش دهیم با یک ناپایداری در بخش آب مواجه خواهیم شد.

به گفته وی، کاهش ۴۰ درصدی مصرف منابع‌ آب تجدید‌پذیر هدفی است که باید در ۱۵ سال آینده به آن برسیم. وی درباره استفاده از آب های ژرف که به تازگی از سوی وزارت نیرو مطرح شده است، گفت: مطالعاتی که در سراسر جهان صورت گرفته این است که غیر از منابع آب زیرزمینی آب‌ هایی که در سفره‌ های زیرزمینی و در عمق ۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر وجود دارند را نیز می‌توانیم با اولویت‌ بندی استفاده کنیم.