457457465785جشنواره ملی انگور در ارومیه به مدت ۴ روز با حضور مسافران داخلی و خارجی در مجتمع تفریحی باری این شهرستان برگزار می شود.

به گزاش نگاه، جشنواره ملی انگور با هدف معرفی آداب و سنن دیرین مردم منطقه در مراحل برداشت و استحصال فرآورده های انگور و معرفی توانمندیهای استان در بخش گردشگری و جاذبه های طبیعی برای جذب و پذیرایی از مسافران داخلی و خارجی در فصل تابستان از تاریخ ۱۸ شهریور ماه به مدت ۴ روز در ارومیه برگزار می شود.

این جشنواره در مجتمع تفریحی باری برگزار و طی برگزاری آن انگور به عنوان یکی از محصولات باغی تولیدی استان آذربایجان غربی معرفی می‌شود.

محصول انگور به عنوان یکی از محصولات اصلی با قدمت تاریخی در استان در فرهنگ و آیین مردم منطقه دارای جایگاه ویژه ای است و ریشه در فرهنگ و سنن بومی و محلی مردم منطقه دارد .

برداشت این محصول در فرهنگ عمومی این منطقه دارای آیین های و مراسم خاص اعتقادی، مذهبی و سنتی است که می توان با ثبت ملّی این جشنواره همه ساله شاهد حضور گردشگران و علاقمندان به جاذبه های طبیعی در استان شد.

در محل برگزاری این جشنواره غرفه های فرآوری مشتقات انگور، استحصال شیره انگور، بسته بندی انگور، غرفه غذاهای سنتی و محلی, ترشیجات، غرفه عکس، پوستر و تابلو از مراحل کاشت، داشت و برداشت انگور پیش بینی شده است.