164654165465رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در اردبیل گفت: شاخص های محیط زیست چند سالی است که وضعیت خوبی ندارد و به شدت در حال ساقط شدن است.

به گزارش نگاه روز به نقا از تسنیم،  معصومه ابتکار ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان اردبیل اظهار کرد: بخشی نگری ها به حوزه محیط زیست بزرگ ترین آسیب را به همراه داشته است در حالی که باید در بستر توسعه پایدار و همه جانبه نگاه جامع و یکپارچه حکمفرما باشد.

وی با بیان اینکه کشور ما در مصرف آب و انرژی از شاخص های جهانی بسیار بالا بوده و اسراف در این حوزه در حد نگران کننده به نظر می رسد، افزود: محیط زیست فراتر از نگاه مقطعی و سیاسی و جناحی یک حوزه فرابخشی است که همه باید در تقویت آن تلاش و جدیت کنند.

ابتکار زیرساخت توسعه گردشگری را بها دادن به مولفه های مناسب توسعه مسائل زیست محیطی خواند و بیان کرد: اردبیل از ظرفیت زیست محیطی متنوع اعم از کوه، جنگل، رودخانه و بیش از ۴۰ تا ۵۰ تالاب مناسب برخوردار است که اگر از این ظرفیت استفاده درست صورت نگیرد ما نمی توانیم در فرایند توسعه یک تاثیرگذاری را با برآورد صحیح داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ضرورت احترام به اصول و قوانین طبیعت براساس آمایش سرزمینی تصریح کرد: در کشور ما تا ۳.۵ برابر از منابع آب و خاک استفاده می شود و این سبب شده تا امنیت آب و خاک مرغوب به خطر بیفتد.

وی مکان یابی مناسب برای اجرای طرح های صنعتی همسو با اهداف آمایش سرزمینی را بیان کرد و گفت: توسعه نامتوازن شبکه آبی با فاضلاب امروز مشکلات زیادی را به ویژه در مسکن مهر به وجود آورده در حالی که با برنامه ریزی درست و جهت گیری مناسب بهتر از این می توان در توسعه پایدار قدم مثبتی را برداشت.

معاون رئیس جمهور بحران دریاچه ارومیه را محصول تولید محصولات باغی با تناژ بالا و بهره برداری خارج از قواره زیست محیطی برشمرد و اظهار کرد: امروز ضرر و زیان این بحران متوجه همه مردم است.

ابتکار بازنگری در سیاست های توسعه بخش کشتارزی را ضروری دانست و گفت: توسعه کشت ارگانیک، مبارزه به آفات به شکل تلفیقی و استفاده نکردن از کود و سموم شیمیایی و بهره برداری از منابع آب در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است تا با تکیه بر اصل تولید محصول با آب مجازی بتوانیم ضعف های ساختاری در این زمینه را برطرف کنیم.

وی بیان کرد: ۹۳ درصد آب کشور در بخش کشاورزی صرف می شود و به دلیل مدیریت نامناسب انتقال آب از حوزه های آبریز مختلف مشکلات جدی را به وجود آورده است چرا که به هیچ وجه این تصور مکانیکی نمی تواند مشکل کم آبی را برطرف کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و استفاده از منابع علم و فناوری های جدید را در اصلاح الگوی مصرف آب و انرژی های خدادادی مهم خواند و تصریح کرد: باید در این زمینه از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی و کمیته های تخصصی استفاده کرد.

ابتکار اظهار کرد: شوراها می تواند محور توسعه پایدار شهری باشد و در شوراها به مدیریت پسماند در راستای تولید انرژی از زباله ها تاکید و توجه جدی شده و سعی بر این است تا با تکیه بر این توانمندی ها بتوان جلوی تخریب جنگل و اراضی مستعد کشاورزی را گرفت.

وی گفت: هدفگذاری دولت یازدهم بر این مبنا است تا در کنار توسعه صنعت، گردشگری و کشاورزی، محیط زیست را نیز از مخاطرات و بحران های جدی دور کند.