685965این بازیکنان با وجود جعلی بودن کارت‌های پایان خدمتشان به راحتی پاسپورت گرفته و در رقابت‌هایی که در خارج از کشور برگزار می‌شد، حضور پیدا می‌کردند.

به گزارش پارسینه، اوایل سال ۹۳ بود که خبری مبنی بر سندسازی بعضی از بازیکنان فوتبال و گرفتن کارت‌های پایان خدمت و یا معافیت در رسانه‌ها مطرح شد. خبری که در ابتدا تنها ۵ بازیکن لیگ برتری را در بر می‌گرفت اما تعداد این بازیکنان روز به روز افزایش پیدا کرد و تعداد آن‌ها در روزهای مانده به شروع لیگ برتر به ۲۱ نفر رسید و با ادامه پیدا کردن بازی‌ها این آمار روز به روز افزایش پیدا کرد.

جالب‌تر آنجا بود که این بازیکنان با وجود جعلی بودن کارت‌های پایان خدمتشان به راحتی پاسپورت گرفته و در رقابت‌هایی که در خارج از کشور برگزار می‌شد، حضور پیدا می‌کردند.

بالاخره با بالا گرفتن دامنه اعتراضات، سازمان وظیفه عمومی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در اطلاعیه سازمان نظام وظیفه آمده بود: «وضعیت خدمت برخی از فوتبالیست‌ها را که اسامی آنان از سوی مراجع ذیربط به این سازمان اعلام شده از مدت‌ها قبل با احضار آنان، پیگیری کرده و نتایج حاصله را به شرح ذیل اعلام می‌کند. از بین تعداد ۹۵ نام اعلام شده، ۵۶ مورد از اسامی دارای معافیت پزشکی، ۲۶ مورد دارای معافیت ایثارگری والدین، ۷ مورد دارای معافیت کفالت، ۳ مورد دارای معافیت سه برادری و ۳ مورد دیگر نیز مربوط به معافیت تحصیلی هستند. با بررسی‌های انجام شده توسط سازمان وظیفه عمومی تاکنون کارت معافیت از خدمت ۲۱ نفر مورد تایید قرار گرفته و کارت معافیت ۱۳ نفر نیز باطل شده است که این افراد به خدمت سربازی اعزام خواهند شد،

همچنین وضعیت بقیه افراد، در حال بررسی است و نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

 جالب اینکه برخی از نام‌های مطرح شده در سال‌های اخیر، بازیکن تیم‌های رسمی فوتبال نبوده‌اند.

از طرف دیگر سازمان وظیفه عمومی ناجا به استناد مدارکی که مشمولان متقاضی معافیت‌های مقرر در قانون خدمت وظیفه عمومی ارائه می‌دهند، کارت معافیت از خدمت برای آنان صادر می‌کند، لذا این سازمان خود را موظف می‌داند چنانچه پس از بررسی مشخص شود که مدارک ارائه شده از سوی برخی از بازیکنان فوتبال برای اخذ معافیت از خدمت نامعتبر است، کارت‌های صادره آنان، باطل خواهد شد.»

اما پس از این اطلاعیه سازمان وظیفه عمومی، خبری از ابطال کارت این بازیکنان نشد تا اینکه چند روز پیش سردار باران چشمه، رئیس تربیت بدنی نیروهای مسلح در شبکه خبر جمله مهمی را خطاب به فوتبالیست‌ها به زبان آورد.

وی گفت: با توجه به تعدد تخلفات، تصمیم بر آن شده که روند ابطال کارت‌های معافیت شبهه‌دار متوقف شود و رسیدگی به پرونده‌ها در پایان این فصل مجددا آغاز بشود تا تیم‌های لیگ از این بابت لطمه نخورند.

خبری که با  توجه به تعداد زیادی بازیکن در معرض ابطال کارت معافیت بسیار بااهمیت  به نظر می‌رسید.

سید مهدی هاشمی، عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارسینه در واکنش به این سخنان باران چشمه گفت: من نمی‌دانم بر اساس چه مصلحتی این کار را انجام دادند، اما فکر می‌کنم که به هر حال برخورد با تخلفات این چنینی باید در اولین فرصت ممکن صورت بگیرد و تاخیر در این امر شاید علاوه بر اینکه ظلم به دیگران باشد، موجب این شود که قبح چنین تخلفاتی شکسته شود و در آینده هم بعضا تکرار شود.

وی افزود: به نظرم هر چه سریع‌تر و زودتر باید با موضوع تخلفاتی که محرز شده‌اند، برخورد شود و رسیدگی لازم صورت بگیرد.

بله، موضوع جعل کارت‌های پایان خدمت و معافیت در فوتبال این ماجرایی شده است که به نظر می‌رسد هیچ کس قصد برخورد جدی با این افراد را ندارد در صورتی که اگر این اتفاقات برای هر فرد دیگری می‌افتاد طبیعتا با برخورد و واکنش‌های جدی روبرو می‌شد. آیا به غیر از این است که تخفیف در جرمی که بازیکنان مرتکب شده‌اند جز تایید کار این افراد نیست؟

به استناد ماده ۶۰ قانون نظام وظیفه، کسانیکه با روشهایی همچون جعل شناسنامه، استفاده از شناسنامه دیگران، اعمال نفوذ، شهادت کذب،گواهی خلاف واقع، مکتوم داشتن حقیقت، فریب دادن مشمول و دیگرانواع تقلب موجبات معافیت خود با دیگران وظیفه فراهم سازنده به ازاء هر مورد معافیت توسط دادگاه صالحه طبق قانون تعزیرات محکوم به تعزیر می‌شوند.

همچنین در تبصره ۱ ماده ۶۱ قانون نظام وظیفه آمده است: نمایندگان شوراها وانجمن‌های اسلامی که با سوء نیت موجبات معافیت یا اعزام مشمولی را به خدمت وظیفه عمومی من غیرحق فراهم سازند علاوه بر اخراج از شوراها و انجمن‌ها به ازاء هر مورد معافیت به تعزیر طبق قانون تعزیرات محکوم می‌شوند. علاوه بر آن تبصره ۲ ماده ۶۱ قانون نظام وظیفه می‌گوید: هرگاه اعمال ارتکابی متخلفین مذکور در دو ماده فوق عناوین خاص دیگری داشته باشد که مستلزم کیفر خاصی باشد به آن کیفر نیز محکوم می‌شوند.

سیدهادی حسینی، سخنگوی فراکسیون ورزش در مجلس نیز قبیح شمردن حرکت جعل کارت پایان خدمت از سوی برخی فوتبالیست‌های لیگ، اظهار داشت: اصل ورزش به معنی رقابت در شرایط مساوی و حفظ اخلاق است و اگر در این زمینه بخواهیم به کلیات ورزش، اسلام و ایران بنگریم در می‌یابیم تمامی این امور حول محور اخلاق است از این رو فرار از خدمت مقدس سربازی به دور از اخلاق بوده و هر که از قانون تخطی کند شایسته مجازات است.

وی در ادامه وزارت ورزش را ملزم به پیگیری مجدانه این قضیه دانست و گفت: باید با مسئله‌ای که به این شیوه آشکار شده است برخورد قاطعانه کرد و این برخورد باید شامل حال فوتبالیست‌های متخلف، صادرکنندگان کارت جعلی و باشگاه‌هایی شود که در استخدام این افراد دقت کافی را مبذول نداشته‌اند.

نماینده مردم قائمشهر، جویبار و سوادکوه در خانه ملت همچنین تاکید کرد: مراجع قانونی قوه قضائیه، وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و مراجع ناظر بر صدور کارت‌های پایان خدمت باید بدانند قضیه جعل کارت پایان خدمت از سوی برخی ورزشکاران مسئله بسیار مهمی بوده که ضمن پیگیری و مجازات مناسب برای متخاطیان باید در جهت عدم تکرار چنین اتفاقاتی نیز تلاش کنند.

اما سوال اساسی اینجاست که چرا اصلا باید پای اینگونه فسادها در فوتبال ایران باز شود؟ اصلا چگونه چنین اتفاقاتی می‌افتد؟ و سوال بزرگتر اینکه چرا با تساهل و تسامح این فتایج نادیده گرفته می‌شود تا هر ساله بزرگ و بزرگ‌تر شود؟ چرا وزارت ورزش که نهاد ناظر بر عملکرد فدراسیون‌هاست، یک بار برای همیشه با برخورد قاطع خود ریشه‌های فسادهای اینگونه را از فوتبال ایران بر نمی‌چیند؟

باید دید آیا رئیس همیشه خندان فدراسیون فوتبال ایران باز هم به این فجایع می‌خندد و با بستن چشمان خود بر روی این واقعیت که فساد در هر سال بخش وسیع‌تری از فوتبال ایران را در برمی‌گیرد، این مسائل را همچون گذشته به فراموشی خواهد سپرد؟