54154165رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در حالیکه کشور ما با بحران خشکسالی مواجه است سالانه مقدار زیادی از بارشها از دسترس خارج می شود لذا با مدیریت سیلابها علاوه بر جلوگیری از خسارات احتمالی می توان منابع آبی کشور را حفاظت کرد.

به گزارش نگاه روز به نقل از ایرنا، اسماعیل نجار در مراسم افتتاحیه دومین کنفرانس ملی مدیریت و مهندسی سیلاب با اعلام این مطلب افزود: به صورت جدی باید از دخل و تصرف در حریم رودخانه ها و مسیل‌های درون شهری و برون شهری جلوگیری کنیم.

معاون وزیرکشور تاکید کرد: عرصه منابع طبیعی متعلق به همه مردم است و با حفظ منابع طبیعی و پوشش گیاهی می توان بسیاری از مخاطرات سیلابها را جلوگیری نمود.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای طرحهای توسعه شهری و احداث سازه هایی مانند پل‌ها و جاده ها خطرپذیری سیل را باید لحاظ نمود گفت: ما شاهد این هستیم که بسیاری از پلها و جاده ها تحمل سیلابها را ندارند و متاسفانه بعد از بازسازی نیز همچنان این اصول منطقی رعایت نمی شود و باعث تلف شدن سرمایه های ملی می گردند.

معاون وزیرکشور به اهمیت پیش بینی سیل‌ها، لایروبی کانال ها، افزایش ظرفیت و گنجایش پل‌ها و حفاظت از آب بردگی پایه پل‌ها تاکید و خاطر نشان کرد: باید مدیریت علمی و تخصصی و همه جانبه برای کاهش ریسک سیل به جد پیگیری شود.

نجار افزود: با وضع موجود خشکسالی و با دانشی که در خدمت بشر است، سیل بلا نیست.

وی با اشاره به خشکی دریاچه هامون، ارومیه و زاینده رود گفت: این پدیده صرفا خشکی دریاچه یا یک منطقه نیست، بلکه این اتفاق باعث تغییر حیات و زندگی در مناطق همجوار آنها شده است.

نجار افزود: مسایلی مانند ریزگردها در استانهای غرب و شمال غرب و حرکت شنهای روان در شرق کشور متاثر از کمبود باران است.

رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور با اشاره به مسئولیت مجامع عملی و تخصصی در این خصوص گفت: این نوع کنفرانس ها باید بدون نگاه بخشی و ملاحظات سیاسی راه های برون رفت از مشکلات و حفاظت از منابع طبیعی و سفره های زمینی و همچنین استفاده از ظرفیت بارش‌ها و باران و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی را فراهم نماید.