654654635بعد از گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، براساس نظر سنجی‌هایی که از سوی دو نهاد رسمی صورت گرفته است محبوبیت دکتر حسن روحانی در طی یک سال اخیر به بالاترین میزان خود یعنی ۶۰ درصد رسیده است این درحالی ست که ایشان در انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری موفق شده بودند اعتماد ۵۰٫۷۱ درصد رای دهندگان را به خود جلب نمایند. اگر چه در آغاز رقابت‌های نفس گیر انتخابات ریاست جمهوری این دوره همه نامزدها با شعارها و برنامه‌های متنوعی وارد این کارزار مهم شدند اما گویا گذر زمان خود فاکتور بسیار مهمی بر راستی آزمایی این وعده‌ها بوده است و نظر سنجی اخیر خود دلیلی مناسب بر این ادعاست. رییس جمهوری که در قبل از انتخابات گفتمان راستگویی و منش درست کرداری را انتخاب می‌کند قاعدتا بایست حرف و عمل او یکی باشد و امروز می‌بینیم که اصرار او بر اجرای وعده‌ها و برنامه هایش رضایت مردمی را درپی داشته است. همه مردم دوست دارند مورد تکریم مسولین خویش قرار گیرند کما اینکه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی(ره) گفته بودند که مسئولان باید خدمتگزار مردم باشند و شاید بتوان این جمله تاریخی شیخ دیپلمات در کارزار انتخابات را نمونه ای بارز از اهمیت جایگاه مردم در نزد مسئولان دانست؛”من تنها دستم را به سوی شما مردم دراز می‌کنم…” و این سرآغازی بر تکریم مردم داخل کشور بود تا بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اولین پیامش با مردم جهان این باشد؛”مردم ایران شایسته احترام هستند و تنها بایست بازبان تکریم با این ملت بزرگ حرف زد” البته در طول یک سال گذشته این رویه اخلاقی رییس جمهور برای مردم به اثبات رسیده است و در این باره می‌توان به” شهامت عذرخواهی” ایشان به دلیل اذیت شدن مردم در نحوه توزیع سبد کالا نیز اشاره کرد.

زمانی که دکتر حسن روحانی دولت خویش را فراجناحی اعلام کرد درواقع تاکیدی اساسی بر وحدت مردم ایران اسلامی داشت. روحانی بطور کلی رییس جمهوری مردم دوست است. شاید بتوان این مهم را در این استراتژی نامزد اعتدالگرای آن روزهای انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری یافت؛”چرخیدن سانتریفیوژ‌ها به شرط چرخیدن چرخ زندگی مردم” یا می‌توان به حرکت مردم سالارانه رییس جمهور در روز استیضاح وزیر علوم اشاره داشت که بجای حضور در بین نمایندگان مردم و دفاع از وزیر خود در جمع پرشور مردم اردبیل حضور یافتند تا به وعده خود با مردم عمل کنند و آن را مهمتر از هر مسئله ای بدانند.

با این اوصاف اگر امروز نگاهی گذرا به کارنامه دولت تدبیر و امید در این مدت کوتاه بیندازیم می‌توان اظهار داشت که درمجموع دولت در عرصه‌های مختلف کارنامه ای قابل قبول داشته است که این خود می‌تواند دلیلی دیگر بر افزایش محبوبیت دکتر حسن روحانی باشد. در این راستا می‌توان به کارنامه موفق دولت در سیاست خارجی اشاره داشت که نه تنها تحلیلگران داخلی بلکه اغلب مفسران خارجی هم به آن اذعان دارند. از یک طرف حضور موفق رییس جمهور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برای دومین بار خود نمایش اقتداری بر پرده سیاست جهان بود تا ثابت کند راهبردهای اعتدالی نسخه ای شفابخش برای جهان پرتلاطم امروز است. آنگاه که دکتر حسن روحانی در اولین حضورش در سازمان ملل پیشنهاد ائتلاف علیه جنگ و خونریزی دادند و به یک قطعنامه منجر شد این غربی‌ها بودند که در عمل به آن پایبند نبودند، تا این موضوع زمینه ساز حضور موفق رییس جمهور اعتدالگراى ایران اسلامی برای بار دوم در نشست مجمع عمومی بود تا به جنگ افروزان ثابت کند که ما گفتیم و شما گوش نکردید، ما هشدار دادیم و شما عمل نکردید و حال آتش خشم و افراطی گری دامن شماها را هم گرفته است و امروز باز هشدار می‌دهیم اگر فکری اساسی برای خاموش کردن افراطی گری نکنیم فردا هیچ جای امنی برای کسی پیدا نخواهد شد. از طرفی دیگر رویه کاری تیم دیپلماسی ایران امروز الگویی مناسب در عرصه سیاست خارجی کشورها بشمار می‌رود تا درس‌های ارزنده ای چون صلابت در راه، صداقت در گفتار، ادب در رفتار و مذاکره با احترام متقابل را به رقبا بیاموزد.

دولت یازدهم در سیاست داخلی هم اگر چه تا رسیدن به وعده‌های خود فاصله زیادی دارد اما در همین مدت کوتاه تاحدودی توانسته است بر چالش‌های این عرصه غلبه نماید و کارنامه رضایت بخشی برجای گذارد. در این راستا دولت ضمن کنترل و کاهش تورم توانسته است خیزبلند خود را برای عبور تاریخی از رکود بردارد. درواقع می‌توان گفت که استارت حماسه بزرگ اقتصادی در نشست سالانه داووس با حضور شخص رییس جمهور زده شد

جایی که دکتر حسن روحانی اعلام کردند که اقتصاد ایران ظرف سه دهه آینده با توجه به بنیه لازم و پتانسیل بالای خود در زمره ده قدرت اول اقتصادی دنیا قرار خواهد گرفت و امروز اذعان اغلب تحلیل گران داخلی و خارجی به ظهور ایران بعنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی در منطقه و جهان در آینده نزدیک، موید این مهم است. مجموعه این کش و قوس‌های موفق دولت تدبیر و امید در سیاست داخلی و خارجی کافی ست تا امروز شاهد رضایت مردمی نسبت به عملکرد رییس دولت یازدهم باشیم.

می گویند دنیا بازتابی از درون آدم‌های آن است و اگر امروز روحانی محبوب مردم شده است قطعا مردم هم محبوب او هستند. او محبوب است چون؛ در نگاهش اعتماد موج می‌زند زیرا صداقت را بهترین سیاست می‌داند تا بجای تاکید صرف بر آمار و ارقام، واقعیت‌ها را ملاک قرار دهد. چون؛ در منطق او برای اثبات خود نفی دیگران نمی‌شود. در دولت او بجای افراط و تفریط اعتدال برقرار است؛ او محبوب است چون با تدبیرش بذر امید می‌کارد؛ زبان بین‌المللی دولت روحانی صلح طلبانه و در راستای امنیت جهان بکار می‌رود تا در سیاست او بجای ائتلاف برای جنگ و درگیری، ائتلاف برای صلح و دوستی باشد. او دولت را متعلق به همه می‌داند و هیچ قضاوتی را بالاتر از افکار عمومی نمی‌داند و حرفی نمی‌زند که هزینه آن بر ملت تحمیل شود. و…”او محبوب است چون خوب حرف می‌زند، خوب می‌بیند و خوب می‌شنود.”