545456455رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ‌گفت: طرح‌های بالا دست رودخانه‌های ورودی دریاچه ارومیه مورد بازنگری مجدد قرار می‌گیرد.

به گزارش نگاه روز، معصومه ابتکار پیش از ظهر امروز در جمع تشکل‌های مردمی محیط زیست آذربایجان غربی که در سالن جلسات مدیریت پارک ملی دریاچه ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: مشکل خاصی برای احیای دریاچه وجود ندارد مسئله اصلی تغییر نگرش است.

وی تصریح کرد: اگر قدر نعمات خداوند را بدانیم از خیلی از مواهب طبیعت سرشار خواهیم شد و بازدهی طبیعت موجب استمرار حیات خواهد شد.

ابتکار بارندگی اخیر را در راستای احیای دریاچه ارومیه موثر دانست و افزود: باید برنامه‌ریزی جدی برای اجرای الزامات از جمله طرح اصلاح الگوی کشت و مصرف آب که مهم‌ترین مسئله در استان است اقدامات لازم انجام گیرد.

وی گفت: ایران جزو کشورهایی است که در این کشور بهره‌وری آب با شاخص‌های جهانی هماهنگی ندارد و با وجود تنش‌های آب و محدودیت منابع آبی فرهنگ استفاده صحیح از منابع آب به درستی نهادینه سازی نشده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اقداماتی که برای نجات میانگذر دریاچه ارومیه در نظر گرفته شده بود باید پیاده شود و مسیر حرکت آب بین شمال و جنوب دریاچه برقرار شود.

ابتکار افزود: طرح‌های بالا دست رودخانه‌های ورودی دریاچه ارومیه مورد بازنگری مجدد قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ارزیابی راهبردی از وضعیت منطقه باید صورت گیرد، خاطرنشان کرد: بحث حق‌آبه دریاچه ارومیه، پارک ملی دریاچه ارومیه و حفاظت از این دریاچه در دستور کار قرار دارد.