مدیر زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: از آغاز فصل برداشت این محصول، تاکنون بیش از ۵۰۰ هزارتن چغندرقند از چغندرکاران استان خریداری شده است.

به گزارش نگاه روز، جمشید دارا  با اشاره به مطلب فوق اظهار کرد: از آغاز فصل برداشت این محصول تاکنون مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال از بابت چغندرقند تحویلی به کارخانه‌های قند آذربایجان‌غربی به کشاورزان پرداخت شده است.

وی در ادامه افزود: مقرر شده است تا ۵۰ درصد مبلغ چغندرقند خریداری شده از کشاورزان در هنگام تحویل محصول به کارخانه به آنان پرداخت شده و بقیه نیز بتدریج و بترتیب اولویت تحویلی در اختیار چغندرکاران قرار گیرد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه این میزان چغندرقند به قیمت تضمینی ۲۱۰۰ ریال برای هر کیلوگرم و با عیار ۱۶ درصد از کشاورزان خریداری شده است، افزود: علاوه‌بر پرداخت مبلغ چغندر قند خریداری شده از کشاورزان استان، ۳۰۰ ریال نیز کمک هزینه حمل به ازای هرکیلو از طرف کارخانجات به کشاورزان پرداخت می‌شود.

دارا خاطرنشان کرد: آذربایجان‌غربی هم‌اکنون دارای رتبه برتر کشور در تولید این محصول در کشور با عملکرد ۵۳ تن در هکتار و نیز تولید زیادی یک میلیون تن در سال است.

وی ادامه داد: امسال پیش‌بینی می‌شود میزان تولید این محصول یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن باشد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به سایر سیاست‌های تشویقی در حمایت از چغندر کاران، خاطرنشان کرد: کشاورزان چغندرکار در قبال دوتن چغندر تحویلی به کارخانجات ۲۰ کیلوگرم تفاله به نرخ هر کیلو ۲۰ ریال و دو کیلوگرم قند به نرخ ۵۰۰ ریال به‌عنوان جوایز تشویقی دریافت می‌کنند.

دارا اظهار کرد: امسال ۲۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزان استان در ارومیه و شهرهای جنوبی استان از جمله مهاباد، پیرانشهر و نقده زیر کشت این محصول رفته که نسبت به پارسال، ۱۰۰۰هکتار کاهش سطح زیر کشت داشته است.

وی با بیان اینکه چغندرقند یک محصول با نیاز آبی زیاد است، افزود: در برنامه‌ریزی‌های آینده، مقدر شده تا میزان سطح زیرکشت این محصول به ۲۳ هزار هکتار کاهش یابد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برداشت چغندررقند در آذربایجان‌غربی از ۲۰ شهریورماه در سطح استان آغاز شده و تا اواخر آذر و اوایل دی‌ماه به طول می‌انجامد.