04به گزارش نگاه روز به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ،با توجه به برودت هوا در نواحی شمال اروپا هزاران قطعه غاز خاکستری، آنقوت، تنجه و انواع مرغابی مهاجرت زمستانه خود را به تالابهای شهرستان نقده شروع نمودند.

بر اساس مشاهده عینی مامورین حفاظت محیط زیست شهرستان نقده و بررسیهای بعمل آمده تا کنون بیش از هفت هزار قطعه غاز خاکستری، آنقوت، تنجه و انواع مرغابی وارد تالابهای این شهرستان شده است. و پیش بینی می شود در روزهای آینده شاهد حضور تعداد بیشتری از این گونه های با ارزش در زیستگاههای تالابی باشیم.

لازم به یادآوری است مهاجرت زمستانه پرندگان آبزی و کنارآبزی به تالابهای شهرستان نقده از اواسط پاییز شروع و در صورت یخبندان نبودن تالابها در دیماه به اوج خود رسیده و در اواسط اسفند بازگشت این پرندگان صورت می پذیرد.

شهرستان نقده با داشتن سه تالاب بین المللی و چندین تالاب فصلی و دایمی دیگرو مناطق شکار ممنوع و سایر زیستگاههای حساس همه ساله شاهد حضور بسیاری از پرندگان آبقزی و کنارآبزی بودهو در سالجاری نیز تالابهای سولدوز، حسنلو، سواحل جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه و نیزارهای گرده قیط و ممیند شاهد حضور بیشترین پرندگان مهاجر زمستان گذران می باشد.