1634نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد گفت: آماده همکاری برای حل بحران دریاچه ارومیه هستیم.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان غربی، سرج ناکوزی، طی بازدیدی از سواحل شرقی دریاچه ارومیه با تاکید بر آثار منفی ادامه افت سطح آب دریاچه ارومیه بر مناطق مجاور و مردم محلی از اعلام آمادگی فائو برای همکاری‌های فنی با ایران با هدف پاسخگویی به این بحران به روشی پایدار خبر داد.

وی گفت: تخریب گسترده سرزمین و فرسایش بادی در محدوده دهها هزار هکتار از اراضی مجاور دریاچه ارومیه که در نتیجه افزایش شوری به وجود آمده است، عملا وقوع طوفان‌های نمک و شن و فرسایش بادی بیشتر در این مناطق را در پی داشته است.

نماینده فائو در ایران تصریح کرد: این فرسایش سرزمین تاثیرات منفی جدی بر کشاورزی و معیشت جوامع محلی و همچنین سلامت ساکنان منطقه وارد ساخته است.

ناکوزی افزود: وضعیت کنونی دریاچه ارومیه که امروز شاهد آن هستیم تاکیدی است بر نیاز به تغییر در شیوه پاسخگویی به شرایط روبه وخامت دریاچه و حفظ این میراث و نماد طبیعی ملی.

وی ادامه داد: اگرچه اقداماتی که تاکنون برای نجات دریاچه ارومیه انجام شده ستودنی است، با این حال رویکردی جامع، اصولی و مرحله به مرحله که به طور کامل به ابعاد مختلف این مسئله بپردازد و مدیریت پایدار زیست محیطی منابع طبیعی منطقه را محقق نماید، امری بسیار مهم است. در این راستا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام آمادگی کرد تا تخصص‌های فنی خود را در طیف گسترده‌ای از موضوعات شامل مدیریت پایدار اراضی، جنگل و منابع آب، مقابله با خشکسالی و بیابان زایی را در قالب مشارکت با دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور مقابله با چالش‌های پیش روی دریاچه ارومیه به کار گیرد.

شایان ذکر است، نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) در جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با همکاری دفتر امور بیابان سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور و با حمایت مالی صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست(GEF) پروژه موفق «احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته با تاکید بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاک» در مناطق خشک و نیمه خشک استان کرمان و خراسان جنوبی به اجرا گذاشته است.

مردم سالاری