5464674اعلام افزایش ۳۰ درصدی اما تحقق ۴۰ درصدی!

در حالی که مسئولان میزان افزایش قیمت نان را ۳۰ تا ۳۵ درصد اعلام می‌کنند، قیمت‌های اعلام‌شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نشان می‌دهد آنچه در عمل اتفاق افتاده، افزایش حدود ۴۰ درصدی قیمت نان است.

در حالی که مسئولان صحبت از افزایش حداکثر ۳۰ درصدی قیمت نان می‌کنند، اما نرخ های اعلامی سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران با یک مقایسه سر انگشتی قیمت‌های جدید نشان می‌دهد که قیمت نان ۴۰ درصد افزایش یافته نه ۳۰ درصد!

پیش از این، قیمت هر قرص نان لواش ۱۶۰ تومان بود که اکنون ۲۲۵ تومان اعلام شده است. نان بربری از ۵۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان، نان تافتون از ۳۰۰ تومان به ۴۲۵ تومان و نان سنگک از ۶۰۰ تومان به ۸۰۰ تومان رسیده است.

این در حالی است که هفته گذشته نیز رئیس اتحادیه نانوایان گفته بود که به دلیل تورم سالانه و افزایش نیافتن نرخ نان در دو سال اخیر پیشنهاد افزایش ۴۰ درصدی نان را داده‌ایم؛ نکته ای که روز گذشته با اعلام قیمت ها تایید شد.

اما محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور اعلام کرد که قیمت نان حداکثر ۳۰ درصد افزایش یافته است.

در همین حال نعمت‌الله ترکی معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران نیز معتقد است که میزان افزایش به طور میانگین ۳۰ تا ۳۵ درصد است و ممکن است در برخی موارد کم تر یا بیشتر باشد.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان، قیمت جدید انواع نان با ۳۰ درصد افزایش به طور متوسط را براساس تازه‌ترین مصوبه دولت اعلام کرد.

محسن لزومیان در گفتگو با مهر با تشریح جزئیات افزایش به طور متوسط ۳۰ درصدی قیمت آرد و نان در استان تهران گفت: دولت به منظور بهبود کیفیت نان، کاهش ضایعات و اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت آرد و نان را در سراسر کشور اصلاح کرد که بر این اساس، کارگروهی که به ریاست استاندار در استان تهران تشکیل شده بود نیز شب گذشته در رابطه با قیمت نان در این استان به جمع بندی رسید.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان افزود: بر این اساس، قیمت هر قرص نان سنگک ۸۰۰ تومان، بربری ۷۰۰ تومان، لواش ۲۲۵ تومان و تافتون ۴۲۵ تومان تعیین شده است، ضمن اینکه قیمت انواع نان فانتزی نیز به طور متوسط ۳۰ درصد نسبت به دوره قبل از اصلاح قیمت افزایش یافته است.

پیش از این، قیمت نان لواش ۱۶۰ تومان، بربری ۵۰۰ تومان، تافتون ۳۰۰ تومان و سنگک ۶۰۰ تومان بود.

در همین حال، محمد جواد کرمی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان صنعتی گفت: از روز دوشنبه قیمت نان بربری صنعتی ۹۰۰ تومان، نان باگت ۶۵۰ تومان، نان همبرگری ۶۵۰ تومان و نان برکشن حدود ۲۵۰ تا ۲۶۰ تومان شده است.

البته نعمت الله ترکی معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری تهران گفت: با اتحادیه‌های نانوایان درباره افزایش ۳۴ درصدی قیمت انواع نان به توافق رسیدیم.

وی افزود: این افزایش قیمت شامل تهران، ری، شمیرانات و پردیس می‌شود و با ابلاغی که از دهم آذر به فرمانداری‌ها صورت می‌گیرد، آنها در خصوص قیمت نهایی دیگر شهرستان‌های استان تصمیم گیری می‌کنند که به طور قطع این افزایش قیمت در دیگر شهرستان‌ها نسبت به تهران پائین تر هم خواهد بود.

در همین حال، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران بر اساس مصوبه مورخ نهم آذرماه استانداری تهران قیمت انواع نان و آرد در شهرهای تهران، ری، شمیرانات و پردیس را به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت جدید نان در پایتخت
۱-. بربری ۶۰۰ گرمی – ۷۰۰ تومان
۲-سنگک۶۵۰ گرمی- ۸۰۰ تومان
۳- تافتون و لواش‌گردان ۱۷۰ گرمی –  ۲۲۵ تومان
۴- تافتون سنتی ۲۸۰ گرمی – ۴۲۵ تومان
قیمت جدید آرد
۱- آرد ۱۲ درصد (نوع آرد برای سبوس استحصالی)- کیلویی ۸۰۰ تومان درب کارخانه
۲- آرد ۱۵ درصد (نوع آرد برای سبوس استحصالی) – کیلویی ۸۱۵ تومان درب کارخانه
۳- آرد ۱۸ درصد(نوع آرد برای سبوس استحصالی) – کیلویی ۸۳۰ تومان درب کارخانه
۴- آرد ۲۱ درصد(نوع آرد برای سبوس استحصالی)- کیلویی ۸۴۵ تومان درب کارخانه

روزنامه ابتکار