DSC0544100به گزارش نگاه روز،معاون فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی در جلسه شورای فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ضمن  تبریک هفته بسیج گفت: حراست و صیانت از خون پاک شهیدانی که ما همه وجودمان را مدیون آنها هستیم با رویش فرهنگ جهادی و بسیجی در روح تفکر جوانان فراهم می شود.

امین رستم زاده گفت: وقتی امام خمینی (ره) با آن همه کرامات به مقام بسیجیان غبطه می خورند نشان از اهمیت این عنوان و جایگاه آن دارد که مسنلزم نهادینه کردن این فرهنگ به شکلی علمی و حرفه ای با مطالعاتی از منظر علوم مختلف دینی جامعه شناسی، روانشناسی، فرهنگی، اقتصادی و … در قلب جوانان دارد.

وی  با اشاره به اینکه نهادها انقلابی از جمله جهاددانشگاهی، بسیج و… همگی موتورهای توسعه دستاوردهای مختلف کشور به شکلی منحصر به فرد در عرصه‌های متفاوت هستند خاطرنشان کرد : نگاهی علمی و صیانت و حراست از هویت آنها بسیار ضروری و پر اهمیت برای تداوم کیفی آن‌ها است.

وی گفت: هویت جهادی و بسیجی جوهر موضوع را متأثر و هدف قرارداده و سبب انقلابی در استفاده از ابزار نیل به تعالی و توسعه با کمترین امکانات و داشته‌‌‌ها در سریع ترین زمان با کیفی ‌ترین نتایج می‌باشد.

رییس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی آذربایجان غربی هویت نهادهای انقلابی از جمله بسیج را نشات گرفته از بینش و بصیرت قرآنی ذکر خاطر نشان کرد : چون علت تعالی و برکت از مفاهیم قرآنی نشات می‌گیرد لذا تدبر و تامل از آموزه‌های قرآنی نیز تنها راه هویتمندتر شدن و غنی شدن محتوای چنین تفکری برای رسیدن به سعادت است.

این مدرس دانشگاه گفت : تفکرات منتسب به نهادهای انقلابی ویترین الگومند اندیشه‌های یک جامعه است لذا باید در باروری و جامعیت آن برنامه و نقشه راهبردی نیاز سنجی شده تدوین و برنامه عملیاتی داشته باشیم.

وی گفت : همه مردم با فرهنگ بسیجی و جهادی نفس کشیده و برای اعتلای کشورمان بعنوان پرچمدار واقعی مسلمانان در دنیا که یک تنه در عرصه‌های مختلف رودروی ابر قدرت ها و زورگویان ایستاده از هیچ تلاش حمایت و صبر  جهاد و مقابله‌ای دریغ نمی‌کنند که همگی در روحیه و اعتقادات آنان نهفته است .

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی مردمی بودن، ولایی بودن، قرآنی بودن، علمی و معقول بودن را از شاخصه‌های تداوم و پویایی و غنای تفکر جهادی و بسیجی ذکر کرد و خاطر نشان ساخت : به همین خاطر دشمنان هنوز در حل معادله انقلاب در ذهنشان درمانده‌اندو راهبردهای علمی خود را برروی منفک کردن حتی یکی از مولفه ها همه ساله اساس بندی می‌کنند.

رستم زاده ادامه داد: برای نهادینه کردن فرهنگ جهاد و بسیج واژه های متجانس با آن باید در ابتدا فرهنگ شهادت و شهیدان و تاریخ این نهادهای انقلابی و دفاع مقدس را که در بستر آنها چنین نهادهایی رویش کرده‌اند به درستی و متفاوت با گفتمان فکری اشان در اندیشه جوان بصیرت دهی کرد.