دبیر همایش بین‌المللی مدیریت بحران و حمایت از پناهندگان گفت: آذربایجان‌ غربی از دهه ۵۰ تا دهه ۸۰ شاهد ۷ بحران پناهندگی بوده و در خدمات‌رسانی مطلوب به آنان افتخاری برای استان و کشور کسب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری نگاه (نگاه روز) ، حجت‌الاسلام محمد‌علی صالحی‌در همایش بین‌المللی مدیریت بحران و حمایت از پناهندگان در آذربایجان‌غربی نگاه اصلی در برگزاری این همایش را بررسی بحران‌های پناهندگی عنوان و اظهار داشت: فوریت و اضطرار یکی از سه مراحل بحران پناهندگی محسوب می‌شود چرا که پناهندگان دسته‌جمعی با پناهندگان معمولی فرق داشته و به اختیار خود اقدام به مهاجرت نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه در پناهندگی‌های دسته جمعی پناهندگان از هیچ قانون مهاجرتی تبعیت نمی‌کنند افزود: این افراد کنترل نشده هستند و برای کشور میزبان نیز ناشناس و از شیوه‌های غیر معمول و غیر متعارف برای ورود به کشور میزبان اقدام می‌کنند.

صالحی با اشاره به گرفتاریها و سختی‌های پیش‌آمده در مسیر مهاجرت پناهندگان تصریح کرد: گرسنگی، تشنگی، جراحت روحی و جسمی، متلاشی شدن خانواده، خشم، افسردگی، اضطراب و سردگمی و بلا تکلیفی همه از مواردی است که مهاجران دسته جمعی با آنها مواجهند.

دبیر همایش بین‌المللی مدیریت بحران و حمایت از پناهندگان، کمک به مهاجران را از نظر همه ادیان، بزرگترین عبادات خواند و گفت: آذربایجان‌غربی از دهه ۵۰ که به قبل از انقلاب بر‌می‌گردد تا دهه ۸۰ شاهد ۷ بحران پناهندگی بوده است و در خدمات‌رسانی مطلوب به آنان افتخاری برای استان و کشور کسب کرده است.

صالحی با عنوان این مطلب که کرمانشاه، کردستان، ایلام، سیستان و بلوچستان، خوزستان و مشهد نیز جزء استان‌های مهاجر پذیر در ایران هستند افزود: از مهم‌ترین اهداف برگزاری این همایش جمع‌آوری خاطرات بحران پناهندگان و نشر آن در سطح جهانی است تا وجدان بشری شاهد این مظلومیت‌ها بوده و جلوی کسانی را که منجر به مهاجرت و پناهندگی می‌شوند گرفته شود.

وی بررسی شیوه مدیریت کارآمد در مهار بحران‌های پناهندگی و تهیه پیشنهادات لازم برای جلوگیری از وقوع چنین بحران‌های اسفناک را از دیگر اهداف برگزاری این همایش خواند