به گزارش پایگاه خبری نگاه(نگاه روز) به نقل از باشگاه خبرنگاران؛«خالد متعب یاسین العبیدی» وزیر دفاع عراق عصر امروز (سه‌شنبه) با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در ابتدای این دیدار مناسبات ۲ کشور را تاریخی و ریشه‌دار خواند و اظهار داشت: حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین امسال که با پذیرایی گرم مردم عراق همراه بود، نمادی از وحدت دو ملت ایران و عراق را به نمایش گذاشت.وی همچنین به حمایت‌های معنوی ایران از دولت و ملت عراق اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران از آغاز دوره جدید عراق برای استقرار دموکراسی و دولت وحدت ملی در این کشور تلاش کرد و در حال حاضر نیز که عراق گرفتار معضل گروهک تروریستی داعش شده است کمک به برادران عراقی خود را وظیفه می‌داند و در کنار دولت و مردم عراق ایستاده و خواهد ایستاد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با ابراز خرسندی از تحکیم و تقویت دولت وحدت ملی در عراق، تصریح کرد: وحدت و همدلی میان تمامی اقوام و گروه‌های عراقی موجب غلبه بر مشکلات و حرکت به سوی توسعه و پیشرفت است.

وی بر همین اساس یادآور شد: معضل تروریسم برای ضربه زدن به روند توسعه و مردم‌سالاری در سوریه و عراق از سوی قدرت‌های بزرگ ایجاد شده است و اکنون تمام منطقه را تهدید می‌کند.
لاریجانی در پایان این دیدار بر تداوم حمایت‌های ایران از عراق و کمک به این کشور در مبارزه با تروریسم تأکید کرد.
«خالد متعب یاسین العبیدی» وزیر دفاع عراق نیز در ادامه همین دیدار با تقدیر از مواضع مثبت مسئولان ایرانی و کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به کشورش، گفت: ملت و دولت عراق همواره قدردان حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از کشورشان در عرصه‌های مختلف هستند واین حمایت‌ها نشان‌دهنده عمق روابط ۲ کشور است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات دولت وحدت ملی در عراق برای افزایش اتحاد میان تمامی گروه‌های قومی و مذهبی در عراق، یادآور شد: عزم دولت و ملت عراق برای غلبه بر مشکلات و کمک‌های کشورهای دوست عراق به ویژه برادران ایرانی‌مان موجب شده است تا به آینده امیدوار شویم.

وزیر دفاع بر عزم جدی این کشور برای نابودی تروریست‌ها تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه تروریسم در عراق در مناطق سنی‌نشین است باید مردم این منطقه خود به یاری دولت بشتابند و این مناطق را از لوث وجود تروریست‌ها برهانند.
وی در پایان این دیدار نسبت به گسترش همکاری‌های امنیتی و دفاعی دو کشور ابراز امیدواری کرد.