به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نگاه، سرپرست حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی ظهر امروز در جمع خبرنگاران ‌از برنامه ریزی برای راه اندازی ۲ دستگاه اندازه گیری ذرات میکرونی معلق در هوا در سطح استان خبر داد و اظهار داشت: این ذرات میکرونی ۲٫۵ از طریق شش وارد جریان خون شده و سلامتی افراد از تحت الشعاع قرار می دهند.

پرویز آراسته با اشاره به اینکه امسال دستگاه جذب اتمی با اعتبار بالغ بر ۱۷ میلیارد ریال برای سنجش فلزات سنگین نیز در استان نصب و راه اندازی شده است،افزود: همچنین دستگاه سنجش کیفیت آب رودخانه مهاباد چای راه اندازی شده که طی آینده نزدیک شاهد راه اندازی این دستگاه در خروجی شهر مهاباد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ۲ دستگاه سنجش کیفیت آب نیز در رودخانه شهرچایی ارومیه راه اندازی شده، تصریح کرد: امسال اعتبار لازم جهت مطالعه محل سایت دفن زباله های ویژه استان تامین شده که متاسفانه آذربایجان غربی جز ۴ استان فاقد سایت ویژه دفن زباله های عفونی محسوب می شود.

سرپرست حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی افزود: امسال دو مجوز سایت زباله شهری و ۲ مجوز سایت زباله روستایی به آذربایجان‌غربی اعطا شد.

وی تعداد سایت‌های زباله شهری استان را ۲۴ مورد و روستایی را نیز ۲۳ مورد عنوان کرد و افزود: ۴ مجوز نیز برای ورود و خروج ضایعات خطرناک از مرز بازرگان صادر شد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از ابلاغ ۸ طرح جامع مدیریت پسماند به شهرستانهای استان جهت اجرا خبر داد و گفت: در بخش زباله های بیمارستانی نیز ۳۰ بیمارستان مجهز به دستگاه بی خطر ساز بوده و زباله های عفونی مجهز شده اند.

آراسته در ادامه با اشاره به آغاز سرشماری نیمه زمستانی و زمستانی پرندگان آبزی و کنار آبزی طی سالجاری در استان عنوان کرد: این سرشماری هم اکنون در شش تالاب بین المللی استان در حال اجراست و بزودی نتایج آن مشخص می شود .

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در سال ۹۲ تعداد ۲۸۶ گونه انواع پرنده در استان شناسایی شده تصریح کرد: این تعداد پرنده ۵۵ درصد پرنده‌ها را شامل می‌شود.

وی به آخرین آمار وحوش مراکان خوی بر اساس سرشماری انجام شده در سال ۹۳ اشاره و اظهار داشت: تعداد کل‌ها ۴۵۴ راس، بزها ۲ هزار و ۷۵۴ راس، قوچ ۳۰۶ راس و میش نیز ۱ هزار و ۶۷ راس است که تعداد کل آنها ۴ هزار و ۵۸۱ راس است و این آمار حاکی از افزایش ۴ درصدی نسبت به سال گذشته را دارد.

آراسته از صید غیر مجاز آبزیان 5464556+5به میزان ۴ هزار و ۷۳۰ قطعه ماهی اشاره و بیان کرد: تخلفات صید و شکار ۱۹ مورد، سلاح غیر مجاز کشف شده ۲۷ قبضه و سلاح مجاز کشف شده نیز ۴۶ قبضه بوده است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی به تعداد ۱۷۳ متخلف دستگیر شده در ۹ ماهه ۹۳ اشاره کرد و گفت: در مجموع در این مدت ۱۰۹ تخلف انجام گرفته است.

پرویز آراسته با اشاره به وجود حدود ۵۰ هزار قبضه اسلحه شکاری در آذربایجان غربی،‌ افزود :این تعداد با توجه به تنوع زیستی موجود در مناطق حفاظ شده، تالابها و جنگلها این تعداد بیش از ظرفیت است