53465معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار آذربایجان‌غربی بر لزوم فراهم شدن زمینه‌های مشارکت سمن‌ها در توسعه اقتصادی استان تاکید کرد.

به گزارش نگاه روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، مهندس تقی کهوریان در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که امروز در محل استانداری برگزار شد، به نقش سازمانهای مردم نهاد در توسعه اقتصادی اشاره کرد و گفت: شایسته است در حوزه امور اقتصادی، سمن هایی شکل گیرد تا زمینه مشارکت و همکاری صاحبنظران و علاقمندان برای رسیدن به اهداف توسعه استان فراهم شود.

معاون برنامه ریزی استاندار و دبیر شورای برنامه ریزی استان در ادامه به تاکید مقام عالی استان در خصوص تهیه و شناسایی برنامه ها و شاخص ها برای لحاظ شدن در قانون برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: فعالیت ها در خصوص تدوین برنامه ششم توسعه آغاز شده و در استان نیز این  روند ادامه دارد؛ لذا از نظرات و پیشنهادات مدیران، مسئولان و همچنین افراد صاحبنظر برای تدوین هرچه بهتر این برنامه، استقبال می شود.

وی همچنین به تشکیل جلسه ای با موضوع برنامه ششم توسعه در هفته آتی اشاره نمود و از مدیران خواست با آمادگی کامل در جلسه مذکور حضور یابند.

معاون برنامه ریزی استاندار در ادامه با اشاره به انتخاب نمایندگان ناظر در شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز گفت: آقای جواد جهانگیرزاده و محمد قسیم عثمانی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و بر اساس تصمیم مجلس شورای اسلامی به عنوان اعضای ناظر در شورای برنامه ریزی و توسعه استان معرفی شده اند که حضور آنها را در این جلسه ارج می نهیم و امیدواریم این حضور منجر به ارتقای همکاری و  تعامل نمایندگان و مدیران اجرایی برای رشد و توسعه هر چه بیشتر استان باشد.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به نقش و اهمیت تشکل ها و سازمانهای مردم نهاد در جامعه گفت: سازمانهای مردم نهاد ریشه در اعتقادات و باورهای دینی مردم دارند که با هدف تعاون و همکاری و برای پیشبرد اهداف خیرخواهانه شکل گرفته اند و نقش تسهیل گری دارند.

هوشنگ عطاپور با بیان اینکه بیشترین تعداد سمن های فعال در استان به ترتیب در ارومیه، مهاباد و خوی هستند،  افزود: در حال حاضر ۲۳۴ سمن در استان فعال است که از این تعداد ۵۱ سمن در خصوص امور خیریه، ۴۹ سمن در رابطه با امور اجتماعی و بقیه نیز در سایر موضوعات فرهنگی، هنری، ورزشی و قرآنی، مبارزه با مواد مخدر و محیط زیست فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه، ۵۶ سمن دیگر نیز در حال ثبت هستند، ادامه داد: در مجموع در سمن های استان بیش از ۸ هزار و ۳۱۲ نفر عضویت دارند.

در ادامه این جلسه همچنین در خصوص دستورالعمل اجرایی نحوه مشارکت مردم به منظور راه اندازی واحدهای تولیدی در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته بحث و تبادل نظر شد و مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری نیز به بیان گزارشی از تعداد طرحهای اعلام شده از فرمانداریها در این خصوص پرداخت.

عین اله شریف پور گفت: از بین ۱۷ شهرستان، تاکنون ۱۲ فرمانداری طرحهای خود را اعلام نموده اند و در مجموع ۴۸۱ طرح به مبلغ ۵۷۵ میلیارد تومان به تصویب کمیته برنامه ریزی شهرستانها رسیده است .

وی ادامه داد: در نهایت با دستور مقام عالی استان مقرر شده تمامی شهرستانها طرحهای خود را ارائه نمایند و پس از‌ آن طرحهای اولویت دار جهت اجرا انتخاب شوند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه استانداری نیز در این جلسه به بیان خلاصه ای از بودجه کل کشور و استان در لایحه سال ۹۴ پرداخت و گفت: بر اساس لایحه بودجه سال ۹۴ درآمد استانی ۷ میلیون و ۶۶۱ هزار میلیون ریال، درآمد ملی ۶۱۸ هزار میلیون ریال و درآمد اختصاصی ۱۷۴  هزار میلیون ریال پیش بینی شده است.

ناصر حضرتی پر در خصوص مصارف و اعتبارات هزینه ای نیز افزود: اعتبارات هزینه ای سال ۹۴ ،۲ میلیون و ۵۵ هزار میلیون ریال، اعتبارات تملک دارائیهای سرمایه ای استانی یک میلیون و ۹۲۶ هزار میلیون ریال، اعتبار ماده ۸۰ قانون برنامه پنجم توسعه ۲ میلیون و ۶۵۱ هزار میلیون ریال و اعتبارات طرحهای ملی استانی شده  یک میلیون و ۵۸ هزار میلیون ریال است که به ترتیب ۱۹٫۶ درصد افزایش، ۱۲ درصد کاهش و ۵۹٫۷ درصد افزایش و ۷٫۸درصد افزایش دارند.

وی همچنین گفت: آذربایجان غربی در زمینه درآمد در بین سایر استانها رتبه ۱۶ را در لایحه بودجه به خود اختصاص داده است.

حضرتی پر اضافه کرد: در زمینه سرانه درآمد نیز استان آذربایجان غربی در وضعیت نابسامانی قرار دارد به طوری که درآمد سرانه هر فرد در استان ما ۲۴۸ هزار تومان است در حالی که این رقم در استان تهران ۲ میلیون و ۶۷۷ هزار تومان است و این نشان از ساختار ناموزون و نامتوازن تولید ثروت در کشور است.

محل های احداث شرکت‌های دانش بنیان و طرح های مصوب کارگروه شهرسازی و زیربنایی استان از دیگر موضوعاتی بود که در پنجمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مورد بررسی قرار گرفت