646667دبیر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: طرح سرای محلات در سال ۹۴ به صورت آزمایشی در ۱۰ محله شهر ارومیه اجرا می شود.

 به گزارش نگاه روز به نقل از روابط عمومی شهرداری ارومیه، روح الله حضرت پور  با اشاره به وجود ۶۰ محله در شهر ارومیه اظهارداشت: بودجه سال ۹۴ شهردار ارومیه با رویکرد فرهنگی و توجه بیشتر به محلات به تصویب رسیده و تلاش می شود در این خصوص اقدامات بیشتری صورت بگیرد.

وی ادامه داد: با راه اندازی سرای محلات با اداره خود شهروندان محلات هر محله برخوردار از یک کتابخانه وقرائت خانه می شود که با این مهم گامی مثبت در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی در میان تمام اقشار شهروندان محلات خواهیم برداشت.

حضرت پوربه دلایل پایین بودن سرانه مطالعه در شهر ارومیه اشاره کرد و گفت: گران بودن برخی کتب، رشد شدید فناوری اطلاعات و گرایش شهروندان به استفاده از ماهواره و اینترنت، نبود کتابخانه در محلات شهر از جمله دلایل پایین آمدن سرانه مطالعه است.

وی خاطر نشان کرد: راه اندازی کتابخانه در محلات، نقش پدر و مادر در آموزش فرهنگ کتابخوانی به کودکان، ارائه تحقیقات خارج از منابع درسی به تناسب سن کودک توسط آموزش و پرورش و تبلیغ توسعه فرهنگ کتاب خوانی توسط صداو سیمای آذربایجان غربی و معرفی برخی منابع کتب در حوزه های مختلف در معابر شهری ارومیه در توسعه امر کتابخوانی در بین شهروندان موثر خواهد بود.

حضرت پور با اشاره به برنامه های شهرداری ارومیه در ترویج فرهنگ کتاب خوانی دربین شهروندان، گفت: ساخت کتابخانه در فرهنگسرای محلات، ارسال کتاب برای ناشنوایان و نابینایان، آموزش فرهنگ شهروندی با تعبیه لمپوست و بنر در شش نقطه از شهر و تخصیص نیم درصد از بودجه شهرداری ارومیه به کتابخانه های عمومی شهراز جمله برنامه ها است.

وی با بیان اینکه کتابخانه هایی توسط شهرداری ارومیه در سطح شهرساخته شده است، اظهارکرد: به منظور توسعه امر کتابخوانی در بین شهروندان، شهرداری ارومیه اقدام به ساخت چهار کتابخانه در چهار فرهنگ سرا شهر کرده است.

حضرت پور ادامه داد: همچنین امسال چهار کتابخانه فرهنگسراهای شهرداری ارومیه با اختصاص چهار میلیارد ریال به تعدادی کتاب درزمینه های متفاوت تجهیز خواهند شد.