مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌غربی گفت: آب شرب ۵۲ روستا در دهه فجر امسال تامین می‌شود و ۲۹ هزار و ۷۱۶ نفر از آب آشامیدنی برخوردار می‌شوند.

65465به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی؛ کاظم محمدی‌اقدم گفت:هم اکنون بیش از ۸۱ درصد از جمعیت روستایی استان تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب قرار دارند در حالی که میانگین کشوری آن ۷۹ درصد است.

محمدی اقدم با اشاره به اینکه تامین آب شرب ۵۲ روستا در دهه فجر انجام می‌گیرد افزود: در این ۵۲ روستا، ۷ هزار و ۸۴۱ خانوار ساکن بوده و ۲۹ هزار و ۷۱۶ نفر را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۲۴۰ هزار مشترک آب و ۲ هزار و ۲۰۰ مشترک فاضلاب در روستاهای استان وجود دارند؛اظهار داشت:  شاخص بهره‌مندی از آب سالم در روستاهای بالای ۲۰ خانوار در سال ۹۱ بیش از ۷۸ درصد و سال گذشته ۷۸ و نیم درصد و امسال نیز نزدیک به ۷۹ درصد بوده است.

محمدی‌اقدم با اشاره به اینکه متوسط قیمت تمام شده هر متر مکعب آب در استان ۵۰۲۲ ریال است گفت: علاوه بر آن متوسط قیمت فروش آن ۱۱۸۵ ریال و زیان هر متر مکعب آب نیز ۳۸۳۷ ریال است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ماهیانه آزمایش‌های میکروبی به منظور سالم‌سازی آب شرب  انجام می گیرد؛ افزود:  ۹۶۸ دستگاه سامانه کلرزنی در آذربایجان‌غربی وجود دارد و روزانه نیز کلر باقی مانده در شبکه توزیع، پایش می‌شود.

محمدی‌اقدم گفت: به منظور کنترل کیفی آب روستاییان از آزمایشگاه‌های متعدد میکروبی، سیار، فاضلاب و ریزآلاینده استفاده می‌شود و در این باره هم‌اکنون بحث مسائل آزمایشگاهی ۱۶ شهرستان به بخش خصوصی سپرده شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌غربی با اشاره به پروژه‌های اجرایی آب و فاضلاب روستایی استان اظهار داشت: هم اکنون ۱۹۸ پروژه اجرایی شامل ۱۹۴ پروژه آب و ۴ پروژه فاضلاب در ۷۱۴ روستای استان در حال انجام بوده که در ۷۱۰ روستا پروژه آب و در ۴ روستا پروژه فاضلاب اجرا می‌شود.

محمدی‌اقدم با بیان اینکه یک هزار و ۵۴ روستای استان تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب نیستند، گفت: در این رابطه آب‌رسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار در اولویت قرار داشته و ۵۰۰ روستا نیز در آذربایجان‌غربی بیشتر از ۲۰ خانوار دارند.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: تاکنون ۲۶۱ روستا با جمعیت ۱۳۴ هزار نفر در کل آذربایجان‌غربی شناسایی شده است که اعتبار پیش‌بینی شده برای این قضیه ۶۵ میلیارد تومان بوده و تاکنون ۳۶ میلیارد آن هزینه شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه هم‌اینک ۲۴۰ روستای شهرستان‌های ارومیه، سلماس، میاندوآب، مهاباد و نقده تحت تاثیر مشکلات ناشی از دریاچه ارومیه و شوری آب قرار دارند، گفت: اعتبار مورد نیاز برای رفع مشکلات این روستاها ۷۶ میلیارد تومان است که ۱۴۸ هزار نفر جمعیت روستایی را شامل می‌شود.

وی مطالعه و اجرای طرح‌های آب و فاضلاب، تامین آب شرب سالم و بهداشتی و دفع بهداشتی فاضلاب را از جمله مهمترین اهداف این شرکت عنوان کرد