568765465بنا بر پژوهشی که به تازگی گروهی استرالیایی انجام داده، ریش دارای فواید متعددی برای سلامت مردان است.از جمله فواید می توان به حفاظت ۹۵ درصدی در مقابل اشعه فرابنفش اشاره کرد.

شاید همه آقایان دوست نداشته باشند ریش بگذارند، اما این کار به سلامتشان کمک می کند. به گزارش دیلی میل، بنا بر نتیجه پژوهشی که این گروه استرالیایی انجام داده، ریش گذاشتن خطرات مبتلا به سرطان و پیری زود رس پوست را کاهش می دهد. همه می دانند ریش بخش عمده ای از صورت را از پرتوهای خورشید حفظ می کند اما دانشمندان دانشگاه کینسلند از این هم فراتر رفته اند؛ آنها به کمک یک دزیمتر تابشی( دستگاهی که پرتوهای فرابنفشی را که از ریش می گذرد را اندازه می گیرد) محاسبه کرده اندکه ریش ۹۰ تا ۹۵ درصد از فرابنفش را فیلتر می کند. بیشترین محافظت ویژه کسانی است که در معرض تابش نور آفتاب قرار دارند؛ حتی اگر دانشمندان اصرار داشته باشند ریش نباید جایگزین کرم های ضد آفتاب  شود.

عایقی بسیار قوی

به عقیده برخی متخصصان پوست، فایده دیگر ریش به تاخیر انداختن روند پیری پوست است ریش با گرفتن آب باعث می شود اپیدرم مدت طولانی تری باقی بماند وجود فولیکول ها و غده های چربی پوست را زمخت می کن و این سبب مقاوم تر شدن پوست خواهد شد. از سوی دیگر، ریش و سبیل محافظ های طبیعی در مقابل گرد و غبار است.

موها ذرات موجود در هوا را جذب و حبس می کند. در نتیجه فرد گرد و غبار را استنشاق نمی کندو به این ترتیب از بروز آسم پیشگیری می شود.

از سوی دیگر وجود مو و پرز دمای پشت گردن را افزایش می دهد و از سرما خوردگی جلوگیری می کند کارول واکر از پژوهشگران این مطالعه می گوید: ریش یک عایق بسیار قوی است. ریش های بلند و ضخیم جلوی سرما ی هوا را می گیرد و کمک بسیار بزرگی برای زمانی محسوب می شود که هوا ثبات ندارد.

البته زمانی این فواید آشکار می شود که بهداشت بدرستی رعایت شده و ریش ها به طور مرتب اصلاح و شسته شود.