646549مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی نگاه گفت: به مناسبت دهه مبارک فجر یک هزار واحد مسکن روستایی با اعتباری بالغ بر ۱۲۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بهسازی و مقاوم سازی می شوند.

ایوب عزیزی در ادامه از بهره برداری طرح هادی در ۳ روستای استان خبرداد و افزود: با بهره برداری از این طرحها یک هزار و۸۰۰ خانوار از مزایای آن بهره مند می شوند.

وی با اشاره به اینکه ۲۰۱ واحد مسکن روستایی آذربایجان غربی نیازمند مقاوم سازی و بهسازی هستند، افزود: از سال ۸۴ تا کنون از این تعداد ۵۸ هزار و ۵۰۰ واحد مقاوم سازی و بهسازی شده اند که بهسازی ۱۰۰ واحد تا سه سال آینده اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون بالغ بر هزار و ۱۰۰ واحد مسکون روستایی با اعتبار ۳۷۵ میلیارد ریال احداث و مقاوم‌ سازی شده، اظهار داشت: هزار و ۷۶۰ روستا از تسهیلات اعطایی طرح مقاوم سازی و بهسازی اماکن روستایی بهره مند شدند

عزیزی با بیان اینکه آذربایجان غربی دارای ۲۰۱ هزار واحد مسکونی روستایی بوده که جمعیتی افزون بر یک میلیون و ۱۴۸ هزار نفر در آن ساکن  هستند، ادامه داد: هم اکنون حدود ۳۷ درصد جمعیت استان در روستاها سکونت دارند که اماکن روستایی به دلیل بافت قدیمی بیشتر در معرض خطر تخریب و تلفات جانی و مالی هستند.

وی از آسیب شناسی و ارزیابی بافت و مسکن روستاها خبر داد و یادآور شد: تهیه و اجرای طرحهای عمرانی، طرح جامع بهسازی مسکن ، توسعه اصولی و پایدار روستاها، بررسی نواقص اماکن روستایی، آخرین وضعیت بناها و بررسی لزوم تجدید بنای اماکن روستایی را از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد