IM3.3===_0899سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از کاهش ۴۰ درصدی آلاینده ها در استان خبر داد.

پرویز آراسته در گفتگو با نشریه الکترونیکی نگاه، افزود: در سال جاری ۶۶ واحد آلاینده در استان شناسایی شده که نسبت به سال گذشته ۵۶ واحد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه واحدهای آلاینده نقش مهمی در آلودگی های زیست محیطی دارند افزود: همه ساله برای کنترل واحدهای آلاینده لیستی از صنایع آلاینده استان طبق مقررات تهیه می شود که در سال جاری حدود ۶۶ واحد آلاینده در این لیست جای گرفته اند.

آراسته اظهار کرد: برای تمامی این واحدها اخطاریه های لازم صادر شده است که برخی از آنها جریمه شده اند و در صورت عدم توجه به این اخطاریه ها از طریق دستگاه های قضایی تعطیل می شوند.

وی با اشاره به اقدامات اجرایی این اداره کل در راستای کنترل و کاهش آلودگی آب، هوا و پسماند واحدهای صنعتی گفت: برای رسیدن به این منظور واحدهای صنعتی باید هر سه ماه یک بار گزارش خوداظهاری در پایش آلودگی را از طریق آزمایشگاههای معتمد سازمان به اداره حفاظت محیط زیست استان ارائه کرده و میزان آلایندگی خود را در این خوداظهاری ارائه دهند.

آراسته افزود: شماری از واحدهای صنعتی آلاینده نیز به صورت آنلاین مورد پایش قرار می گیرند تا خروجی های آنان توسط مرکز پایش اداره کل حفاظت محیط زیست مورد کنترل قرار گیرد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: توجه ویژه به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی ها از مسایلی است که باید مدیران واحدهای صنعتی به آنها توجه کنند.

آذربایجان غربی دارای بیش از دو هزار واحد صنعتی است .