6365معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از اخذ  ۲۵ نشان ملی مهر اصالت کیفیت برای آثار صنایع دستی هدفگذاری در سالجاری خبر داد

افسانه رنجبر در گفتگو با خبرنگار نشریه الکترونیکی نگاه، افزود:  در سال گذشته ۱۵ اثر از هنرمندان صنایع دستی استان موفق به اخذ نشان ملی مهر اصالت کیفیت صنایع دستی شدند که امسال قصد داریم ۲۵ اثر دیگر موفق به دریافت این نشان شوند.

وی در ادامه از تداوم ارائه تسهیلات کم بهره برای هنرمندان صنایع دستی در سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به سیاست های اداره کل در حمایت از تولیدات هنرمندان صنایع دستی استان ، در سال گذشته ۲۷ میلیارد و  ۵۱۰ میلیون ریال  برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی استان در نظر گرفته شد که ۱۵ میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال از محل کمک های فنی و اعتباری،  ۵ میلیارد و ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات کم بهره  صندوق کارآفرینی امید و  ۶  میلیارد و  ۵۷۰ میلیون ریل نیز  مربوط به وام مشاغل خانگی  بوده  که این رویه در سال جدید نیز ادامه خواهد داشت.

رنجبر با بیان این مطلب که ۲۵۰۰ کارگاه صنایع دستی در استان فعال است،  افزود: آموزش شاغیلن صنایع دستی، ایجاد و تقویت تشکل های غیر دولتی در حوزه بازرگانی و استاندارد سازی کارگاههای صنایع دستی از جمله برنامه های است که در سال ۹۴ هدفگذاری شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی ایجاد خانه صنایع دستی را از مهمترین اقدامات صورت گرفته در سال گذشته خواند و گفت: برپایی دومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در استان، صد.ور پروانه های تولید، چاپ و نشر فرهنگی حوزه صنایع دستی از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال گذشته بود.

هنرهای چوب، منبت، معرق و مشبک چوب، ریزه کاری، خراطی، پیکره تراشی، شیشه حرارتی، گلیم بافی، سراجی سنتی، رودزی الحاقی و .. از هنرهای رایج صنایع دستی و هنرهاس سنتی در آذربایجان غربی می باشد