64786به گزارش خبرنگار نشریه الکترونیکی نگاه، هنگام وب‌گردی و مشاهده صفحات وب ممکن است اتفاقاتی پشت پرده بیفتد که حتی در ظاهر قابل مشاهده و درک نباشد، این اتفاقات و تغییرات ممکن است سیستم شما را در برابر حملات آسیب‌پذیر کند. خوشبختانه با مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، کاربران اینترنت با انواع حملات و تهدیدات اینترنت آشنا شده و نحوه ایمن سازی سیستم‌ها در برابر این حملات را فرا می‌گیرند.

می‌توان گفت صفحاتی که دارای دکمه‌های دانلود بیشتر و لینک‌هایی هستند که کاربران را وادار به دانلود می‌کنند، دیگر کمتر سیستم‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهند. زیرا اطلاعات کاربران در این زمینه بیشتر شده و مرورگرها نیز در برابر این حملات آسیب‌پذیر نیستند. البته کسانی هم هستند که در اثر اطلاعات کم و نداشتن آگاهی فریب‌ آگهی‌ها و دکمه‌های دانلود نامربوط را می‌خورند حال در ابتدا باید انواع تهدیدها را بشناسیم؛ در این راستا گفتگویی با سرهنگ “کوره بلاغی” رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان آذربایجان غربی صورت گرفته  است.

توضیحاتی در خصوص حملات شبکه های کامپیوتری بفرمایید؟

Malware : نرم‌ افزارهای مخرب

کلمه Malware مخفف عبارت «Malicious Software» به معنای نرم افزار مخرب است. این نرم افزار حاوی انواع ویروس‌ها و نرم افزارهای جاسوسی است که بدون این که شما متوجه شوید روی کامپیوتر و تلفن هوشمند یا روی دستگاه‌‌های قابل حمل نصب می شود. این برنامه‌‌ها، عامل اصلی توقف اجرای برنامه ها یا هنگ کردن آن‌ها در دستگاه‌ها به شمار آمده و از این برنامه‌ها برای کنترل و نظارت بر فعالیت های کاربران در فضای مجازی استفاده می‌شود. هکرها از این برنامه ها برای دزدیدن اطلاعات شخصی و ارسال اسپم و انجام فعالیت‌های مجرمانه استفاده می‌کنند

مقابله با نصب نرم افزارهای مخرب

مکررا نرم افزارهای امنیتی و آنتی‌ویروس‌های خود را بروز رسانی کنید. نصب یک نرم افزار ضد جاسوسی وفایروال مجزا توصیه می‌شود. نرم افزارهای امنیتی، مرورگر اینترنتی و سیستم عامل خود را به گونه ای تنظیم کنید تا به صورت خودکار بروز رسانی شوند. در صورت اطلاع از محتوای لینک‌ها، بر روی آن‌ها کلیک کنید، و همچنین بر روی فایل های ضمیمه شده در ایمیل‌های ناشناس کلیک نکنید؛ مگر آن که فرسنتده ایمیل را بشناسید. کلیک کردن بر روی لینک ها و فایل های ضمیمه، حتی در ایمیل هایی که به نظر می رسد از طرف دوستان و یا خانواده فرستاده شده است می‌تواند باعث نصب نرم افزارهای مخرب در کامپیوتر شود. نرم افزارها را تنها از وب‌سایت‌هایی که می شناسید و به آنها اطمینان دارید، دانلود و نصب کنید. دانلود کردن بازیهای رایگان و برنامه های به اشتراک گذاری فایل و نوار ابزارهای شخصی در ظاهر جذاب و فریبنده هستند؛ اما نرم افزارهای مخرب اغلب با نرم افزارهای رایگان دانلود می شوند. دانلودهای ناخواسته را به حداقل برسانید. اطمینان حاصل کنید که امنیت مرورگر شما به قدری بالاست که قادر به شناسایی دانلودهای ناخواسته است. پنجره‌های پاپ‌آپ را مسدود کنید و بر روی لینک هایی که در پنجره‌های پاپ‌آپ ظاهر می شود، کلیک نکنید. از اطلاعات خود به طور مرتب، نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ویروس‌ها

ویروس‌ کامپیوتری، نرم افزاری است که دائما از خود کپی می‌گیرد و آن‌ها را در فایل‌ها و برنامه‌های دیگر قرار می‌دهد. این فایل‌ها پس از وارد شدن به کامپیوتر اقدامات غیرمنتظره‌ای انجام می‌دهند. با وجود این که همه ویروس‌ها خطرناک نیستند، ولی بسیاری از آن‌ها با هدف تخریب انواع مشخصی از فایل‌ها، برنامه‌های کاربردی یا سیستم عامل نوشته شده‌اند. ویروس‌ها هم مشابه همه برنامه‌های دیگر از منابع سیستم مانند حافظه و فضای دیسک سخت، توان پردازنده مرکزی و سایر منابع بهره می‌گیرند و می‌توانند اعمال خطرناکی را انجام دهندباید برای تشخیص ویروس‌های جدید آنتی ویروس‌ها را مرتبا به روز رسانی کرد.

Adware : ابزارهای تبلیغاتی

این ابزارها به عنوان ابزارهای تبلیغاتی مزاحم شناخته می‌شوند که توسط هکرهای آنلاین برای به دست آوردن غیر قانونی پول زیاد توسعه می‌یابند. این ابزارهای تبلیغاتی مزاحم معمولا همراه با نرم افزارهای رایگان کاربران را وادار می‌کنند تا آن‌ها را از وب‌سایت‌های مشکوک دانلود کنند. زمانی که کاربر در حال گشت و گذار در اینترنت است، تعدا زیادی از پاپ‌آپ‌ها، لینک‌ها و دیگر تبلیغات مزاحم نمایش داده می‌شود. این ابزارها برای کاربران بسیار آزاردهنده هستند، زیرا لینک‌های موجود در این تبلیغات آلوده هستند. به واسطه‌ی کلیک روی این تبلیغات، کاربر به سایت دیگری هدایت شده و کامپیوتر در معرض خطر قرار می‌گیرد. این ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و زننده، ترافیک وب کاربر را جمع آوری کرده و آن‌ها را برای دیگر وب‌سایت‌های مشکوک منتقل می‌کنند.

تروجان و درب‌های پشتی

تروجان، برنامه مخربی است که به صورت یک نرم افزار جالب به نظر می‌رسد. برخلاف ویروس‌ها، تروجان‌ها تکثیر نمی‌شوند؛ ولی به‌‌ اندازه ویروس‌ها مخرب هستند. تروجان ابتدا به قسمت‌های مختلف نفوذ می‌کند، سپس راهی برای آسیب به آن‌ها پیدا خواهد کرد.

درب‌های پشتی همان گونه که از نام آن معلوم است یک راه نفوذ پیش بینی نشده برای ورود غیر مجاز ایجاد می‌کنند. درپشتی نوعی بدافزار است که به ظاهر برنامه‌ای ساده و سالم است ولی در شرایطی خاص زمینه ورود و دسترسی مهاجمان به داده‌های سیستمی را که روی آن نصب شده است مهیا می‌کند.

برای جلوگیری از این نوع آسیب پذیریچه مواردی باید رعایت بشه؟

۱)هرگز پیوست ایمیل‌های دریافتی را از سوی کاربران ناشناس باز نکنید.

در بسیاری از وب‌سایت‌ها کلیدهایی با عنوان دانلود در نزدیکی لینک‌های واقعی دانلود وجود دارد. حتما قبل از کلیک کردن روی آن‌ها از هدف آن لینک‌ها، با نگه داشتن ماوس و مشاهده آدرسی که با کلیک کردن به آن هدایت خواهید شد، مطمئن شوید.