رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی گفت: سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی دو هزار نفر عضو دارد، که این آمار نشان می‌دهد، در حوزه معدن از نظر نیروی انسانی ظرفیت بالایی وجود دارد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، یوسف زاده در دوازدهمین مجمع عمومی عادی سایانه نظام مهندسی معدن با اعلام این مطلب اظهار داشت: یافتن معادن در دل زمین، استخراج و تبدیل آن‌ها به مواد اولیه قابل استفاده در صنایع، زنجیره‌ای است که آغاز آن آشنایی با علم مهندسی زمین‌شناسی و معدن است.

وی با بیان اینکه با توجه به نیاز روزافزون جامعه بشری به منابع معدنی اهمیت و حساسیت استفاده بهینه از این ذخایر بیش از پیش احساس می‌شود، تصریح کرد: این ذخایر از سویی محدودند و از سوی دیگر به همه نسل‌ها تعلق دارند.

وی ادامه داد: در این میان زمین‌شناسان و مهندسان معدن به عنوان ناظران چرخه تولید و سازندگی از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند، استفاده از تجارب، دانش فنی و تخصصی آنان در فعالیت‌های معدنی یک ضرورت و واقعیت است.

یوسف زادده افزود: در این زمینه به متخصصان امر نیاز بیشتری احساس می‌شود، که این رسالت در بخش معدن استان آذربایجان غربی به سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی محول شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی افزود: اعضای سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی متشکل از دارندگان مدرک تحصیلی حداقل لیسانس در یکی از رشته‌های مهندسی معدن، زمین‌شناسی، مهندسی متالوژی با گرایش استخراجی و نقشه‌برداری هستند.

یوسف زاده اضافه کرد: سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان یکی از نظام مهندسی‌های معدن توانمند و صاحب نظر کشور محسوب می‌شود، و به عنوان یک اهرم نیرومند و متخصص در کنار معاونت امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی رسالت خویش را انجام می‌دهد.

وی به تنوع ماده معدنی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: آذربایجان غربی با دارا بودن ۵۱ نوع ماده معدنی رتبه نخست کشوری را دارد.

سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی در راستای اجرای ماده ۷۲ قانون معادن مصوب ۱۳۷۷ و مصوبه هیئت وزیران در سال ۸۲ با هدف حفظ و افزایش بهره‌وری منابع معدنی، ترویج اصول فنی و مهندسی معدن در فعالیت‌های معدنی، بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی، نظارت بر حسن اجرای خدمات، ارتقای دانش فنی صاحبان حرفه‌ها تشکیل یافته است.