81648010-6522526معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با بیان مشکلات بخش کشاورزی کشور گفت: در حال حاضر منابع آبی بزرگترین محدودیت در بخش کشاورزی به شمار می رود.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، عباس کشاورز عصر روز دوشنبه در مراسم افتتاح طرح آبیاری تحت فشار روستای اسپوغه از توابع بخش سیمینه بوکان اظهار کرد: با وجود محدودیت در بخش آب، کشاورزی کشور دارای ظرفیتهای بسیار زیادی است و همه مسئولان و کشاورزان وظیفه دارند که هم از لحاظ منافع ملی و هم از لحاظ کمک به کشاورزان این ظرفیتها را از بالقوه به بالفعل دربیاورند.

وی با اشاره به ظرفیت های خوب کشاورزی کشور بخصوص آذربایجان غربی گفت: در این استان با میزان متوسط بارش ۶۰۰ میلیمتر بارندگی نباید به میزان تولید ۲ تا ۲٫۵ تن تولید محصول در هر هکتار اکتفا کرد بلکه باید راندمان تولید را بالا برد تا ضمن تولید بیشتر منابع آبی نیز کنترل شود.

کشاورز ادامه داد: با بررسی هایی که انجام شده عملکرد محصولات کشاورزی ظرف ۹ سال گذشته فارغ از تغییرات اقلیمی روند کاهشی در سطح کشور داشته و این امر نشان دهنده این است که بخش کشاورزی نتوانسته خدمت مناسبی به تولیدکنندگان انجام دهد.

وی اضافه کرد: آثار اقتصادی کاهش تولید توسط تولیدکنندگان بر میزان درآمد کشاورزان تاثیر گذاشته و این امر امکان توسعه و تصمیم گیری اقتصادی کشاورزان را سلب کرده و این امر بدهکاری کشاورز را به دنبال دارد.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به محدودیت آب، استفاده از آبیاری تحت فشار می تواند این محدودیت در بخش کشاورزی را کنترل کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در ادامه از افتتاح ۳۱۹ پروژه کشاورزی در هفته کشاورزی در این استان خبر داد و گفت: برای اجرای این طرحها در مجموع ۳۲۱ میلیارد ریال اعبتار هزینه شده است.

اسمعیل کریم زاده ادامه داد: با افتتاح این طرحها برای ۵۴۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال فراهم می شود.

وی اضافه کرد: از مجموع طرحهای آماده بهره برداری استان ۲۹۲ طرح در بخش آب و خاک با اشتغالزایی برای ۴۳۰ نفر، ۱۴ طرح در بخش تولیدات دامی با اشتغالزایی برای ۳۶ نفر و سه طرح در حوزه تولیدات گیاهی با اشتغالزایی برای ۲۳ نفر می باشند.

کریم زاده با اعلام اینکه ۳۳ طرح آبیاری تحت فشار مربوط به بوکان است اظهار کرد: با افتتاح طرحهای مربوط به آبیاری تحت فشار ۱۷۰ هکتار از مزارع استان زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار می گیرد.

در پایان این مراسم طرح آبیاری تحت فشار روستای اسپوغه به مساحت ۱۲ هکتار آبیاری بارانی به نیابت از ۳۳ طرح دیگر آبیاری بارانی و قطره ای بوکان به بهره برداری رسید.

مدیر جهاد کشاورزی بوکان گفت: برای اجرای این طرح مبلغ ۶۸۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده که مبلغ ۵۸۰ میلیون ریال آن کمک بلاعوض دولت و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال دیگر آن آورده شخصی است.

صلاح الدین حقگویی ادامه داد: شهرستان بوکان با ۱۲ هزار هکتار زمین تحت پوشش آبیاری تحت فشار رتبه نخست استان آذربایجان غربی را دارد.

معاون وزیرجهاد کشاورزی همچنین از یک کارگاه تولید ادوات کشاورزی در این شهرستان دیدن کرد.

از ۲۱ تا ۲۷ خرداد ماه هفته جهاد کشاورزی نامگذاری شده است.

ایرنا