indexمدیرکل ثبت احوال آذربایجان غربی گفت: در سه ماه نخست سال ۹۴ ازدواج روستایی با اعداد ۲ هزار و ۵۰۵ نفر، ۲۶درصد افزایش یافته است.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، محمدجوان گفت: در سه ماهه اول امسال در مجموع ۱۷ هزار و ۵۱۰ نوزاد در استان متولد شدند که شاهد افزایش ۳ درصدی تولد نسبت به مدت زمان مشابه هستیم و از سویی دیگر نیز ولادت شهری با ۱۱ هزار و ۶۲۷ مورد تولد نوزاد رشد ۱٫۴ درصدی را دارد و از سوی دیگر ولادت روستایی نیز با تعداد ۵ هزار و ۸۸۳ مورد ۶٫۲ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: در مدت زمان معلوم و ذکر شده بیشترین اسامی انتخاب شده از نام‌های پسران نام‌های مبارک محمد، علی، امیرعلی، مهدی و امیرمحمد هستند و در میان نام‌های انتخاب شده برای دختران نام‌هایی که بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده‌اند نام‌های فاطمه، زهرا، اسرا، آیلین و یسنا بوده‌ است.

جوان با اشاره آمار فوت شدگان در سه ماهه اول امسال گفت: تعداد ۳ هزار و ۷۲۳ مورد فوت در سه ماهه اول سال ۹۴ در آذربایجان‌ غربی ثبت شده است که از نظر شهری ۲ هزار و ۴۸۸ مورد بوده است که افزایش ۶٫۳ درصدی را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: از سویی دیگر فوت روستایی نیز یک هزار و ۲۳۵ نفر بوده است که نسبت به مدت زمان مشابه ۳٫۷ درصد افزایش فوت را در روستاهای آذربایجان‌غربی نشان می‌دهد که آمارهای ذکر شده نشان‌ دهنده افزایش مجموعا ۶٫۳ درصدی مرگ و میر در آذربایجان‌غربی است.

جوان تصریح کرد: نسبت جنسی افراد در مدت زمان ذکر شده در مقابل هر ۱۰۰ دختر ۱۰۷ پسر متولد شده‌ است و در مقابل فوت ۱۰۰ دختر ۱۳۶ پسر از دنیا رفته است.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مهم در کشورمان کاهش رغبت جوانان به ازدواج است گفت: تعداد ۹ هزار و ۳۰۲ مورد ازدواج در سه ماهه نخست امسال در استان ثبت شده است که از این تعداد ۶ هزار و ۷۹۷ نفر مربوط به ازدواج شهری با رشد ۱٫۵ درصدی نسبت به سال مشابه است.

جوان افزود: از سویی دیگر ازدواج‌ روستایی با تعداد ۲ هزار و ۵۰۵ نفر رشد ۲۶٫۸ درصدی را داشته است که خوشبختانه نسبت به مدت زمان مشابه افزایش بسیار خوبی را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: مجموعا هزار و ۶۵۴ مورد طلاق در استان به ثبت رسیده است که متاسفانه نسبت به مدت زمان مشابه ۲۶٫۵ درصد رشد داشته است بنابراین در سه ماهه نخست امسال در مقابل هر ۷ ازدواج یک طلاق بوده است.

جوان در رابطه با میانگین سن ازدواج و طلاق گفت: میانگین سن ازدواج برای مردان ۲۷٫۵ سال و برای بانوان ۲۳٫۲ سال است و در این باره میانگین سن طلاق در مردان ۳۳ سال و در بانوان ۲۹ سال است.

مدیرکل ثبت و احوال آذربایجان‌غربی اظهار داشت: بیشترین ازدواج‌ها و طلاق‌های انجام شده در سه ماهه نخست امسال در شهرستان اشنویه و بیشترین طلاق‌ها در بوکان به ثبت رسیده‌اند.