imagesبه گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، استاندار آذربایجان غربی امروز در نخستین جلسه این شورا اظهار داشت: از امروز لازم است مدیران برای محافظت از آب‌های زیرزمینی ‌به‌صورت هماهنگ و زنجیروار عمل کنند.

قربانعلی سعادت با اشاره به برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب‌های زیرزمینی گفت: آب ذخیره‌شده به‌دلیل عملیاتی و اجرایی‌کردن طرح‌های احیای دریاچه ارومیه با برداشت‌های غیرمجاز از رودخانه‌ها و چاه‌های غیرمجاز به‌هدر می‌رود.

وی افزود: دولت تدبیر و امید برنامه‌ریزی‌های قابل‌توجهی برای احیای دریاچه ارومیه تدوین و اجرایی کرده که هدف مهم این اقدامات، ذخیره آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.

سعادت گفت: طبق برنامه‌های دولت، قرار است ۱۷ هزار هکتار آبیاری تحت‌فشار در اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجرا شود ولی اثر این کار با برداشت‌های غیرمجاز، حفر چاه‌های غیرمجاز و همچنین تخریب پوشش گیاهی از بین می‌رود که باید جلوی این کار گرفته شود.

وی اظهار داشت: باید فعالیت‌های گسترده در راستای جلوگیری از ضربه‌زدن مردم به منابع طبیعی و منابع آبی آذربایجان غربی توسط نهادهای مرتبط صورت گیرد.

استاندار آذربایجان غربی به معضل استفاده غیرقانونی از منابع طبیعی با وسعت زیاد در استان پرداخت و تصریح کرد: در برخی موارد، چندین هکتار از عرصه‌های ملی به باغ سیب تبدیل‌شده‌اند که این امر سبب شده ضمن دست‌اندازی به بیت‌المال، آب بسیار زیادی نیز تلف شود.