6546846545رئیس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: سه هزار لیتر آب برای تأمین نیاز آبی حیات وحش به جزایر اسپیر و آرزو در پارک ملی دریاچه ارومیه منتقل شد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، بهزاد شیرپنجه با اعلام این خبر افزود: با گرم تر شدن هوا در سطح جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه و افزایش نیاز آبی حیات وحش تحت حفاظت در این منطقه، مأمورین یگان حفاظت اداره پارک ملی دریاچه ارومیه در صدد انتقال آب به دو جزیره اسپیر و آرزو برآمدند.

وی بیان کرد: علاوه بر عملیات انتقال دستی آب و پر کردن تانکرهای پلاستیکی، آب انبارهای استقرار یافته در سطح جزایر نیز به منظور تأمین آب شرب دو گونه با ارزش گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی پیش بینی شده است.

رئیس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه با بیان اینکه در جزیره اسپیر چشمه‌هایی وجود دارد گفت: این چشمه‌ها دبی بسیار اندکی دارند به همین علت در جزیره اسپیر یک آب انبار با ظرفیت ۹۰ هزار لیتر ذخیره آب احداث شده است.

وی ادامه داد: در حاشیه پارک ملی دریاچه ارومیه و جزیره اشک نیز پنج آب انبار احداث شده که سه آب انبار بتنی و دو آب انبار پلاستیکی با ظرفیت ذخیره سازی ۲۴۰ هزار لیتر آب هستند که آب این آب انبارها از جوشش آب از چشمه زیر جزیره اشک تأمین می‌شود.

شیر پنجه با بیان اینکه در جزیره کبودان نیز قنات کهریز با یک آب انبار با ظرفیت ۸۶ هزار لیتر وجود دارد گفت: علوفه نیز به مقدار کافی برای تأمین نیازهای غذایی حیات وحش در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: علوفه‌های ذخیره شده خودرو بوده و علاوه بر علوفه‌های خودرو، هفت تن یونجه دست کاشت نیز برای تأمین نیاز حیات وحش جزیره خریداری شده است.

دریاچه ارومیه دارای ۵۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت است که از این پهنه تنها پنج تا ۱۰ درصد باقی مانده و بخش وسیعی از این دریاچه خشک شده است.

پارک ملی دریاچه ارومیه زیستگاه مهمی برای گوزن زرد و قوچ و میش ارمنی است.