13920918000076_PhotoAبه گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، معاون حقوقی رئیس جمهور عصر امروز در جلسه دیدار با اساتید حقوق دانشگاه‌های آذربایجان غربی که در سالن آمفی‌تئاتر استانداری تشکیل شد، اظهار داشت: در همایش سراسری مورد اشاره از ظرفیت نخبگان و اندیشمندان برجسته کشورمان استفاده شده، فراخوان مقاله نیز جهت ارسال به دبیرخانه داریم.

الهام امین‌زاده با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت و قابلیت‌های نهفته بین نخبگان حقوقی کشورمان در زمینه‌های مختلف اعم از اجرا، تفسیر و وضع قوانین، ادامه داد: یکی از دلایل مهم و تاثیرگذار در رخ دادن فسادهای بزرگ عدم استفاده از ظرفیت حقوق‌دانان و استفاده نکردن از توانایی‌های این قشر می‌باشد.

امین‌زاده راه‌اندازی بیمه وکالت جهت به وجود آمدن پشتوانه مالی برای استفاده از خدمات وکلا، اجباری کردن استفاده از وکیل در زمینه‌های مختلف و استفاده از وکیل خانواده را از جمله مسائل قابل‌بررسی دانست، گفت: برای نهادینه کردن این سری تفکرها و رویکردها باید بسترهای لازم در جامعه فراهم شود.

وی ضمن اشاره به اینکه با دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مختلف از جمله دیوان محاسبات کشورمان همکاری خوبی وجود دارد، اضافه کرد: برای به وجود آمدن وحدت رویه در اجرای قوانین مختلف و استنباط قوانین باید اهتمام جدی شکل گیرد، تا نتایج مورد انتظار از تصویب و اجرای قوانین به دست آید.

معاون حقوقی رئیس جمهور بر ضرورت گام برداشتن در عرصه‌های مختلف مبنی بر آموزش اقشار مختلف مردم در ارتباط با مباحث حقوق شهروندی، تبیین جایگاه شورای حل اختلاف و داوری تاکید و تصریح کرد: برای تحقق یافتن این امور باید همه نهادهای اجرایی و اساتید همکاری مضاعف با این مجموعه داشته باشند.

وی پرداختن به فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه‌های مختلف و عرصه‌های حقوقی را امری حائز اهمیت دانست، یادآوری کرد: دانشجویان رشته‌های حقوق دانشگاه‌های مناطق مختلف کشورمان، باید برای تحقیق و ارائه پایان نامه در رشته‌های حقوقی به ویژه مشکلات و کاستی‌های موجود سوق داده شوند.

امین‌زاده تحقیق و پژوهش در زمینه‌های مختلف به عنوان مثال حقوق تولید کننده و مصرف‌‌کننده را ضروری دانست، یادآوری کرد: در صورت رفع خلاءهای حقوقی موجود می‌توان در سایر عرصه‌ها مانند اقتصاد و تجارت تاثیرهای مطلوبی بر جای گذاشت.