5646به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، معاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان غربی در جلسه هماهنگی اجرایی کردن تفاهم نامه آموزش و پرورش آذربایجان غربی و اداره کل امور عشایری استان گفت: برای دستیابی به توسعه پایدار نیازمند باسوادی افراد جامعه و آموزش آنها هستیم چرا که آگاه سازی در سایه آموزش، توانمندسازی عشایر را در پی دارد.

محمدرضا نجفی با بیان اینکه برای آموزش عشایر نیازمند آماری دقیق از تعداد بیسوادان هستیم، اظهار کرد: این امر آموزش و پرورش را در راستای برگزاری دوره های لازم برای معلمان و آموزشیاران یاری می کند.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان غربی بیان کرد: این استان دارای سه هزار نفر آموزش دهنده است که در مناطق مختلف استان در باسواد کردن سواد آموزان فعالند.

وی افزود: پنج درصد افراد بالای شش سال و ۱۲ درصد افراد گروه سنی ۱۰ الی ۴۹ سال در استان بی سواد هستند که ۴۲ درصد این افراد جزو جامعه عشایری هستند.

محمد زینال زاده مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی نیز در این نشست با بیان اینکه از کل افراد لازم التعلیم جامعه عشایر حدود ۶۰ درصد باسواد هستند؛ گفت: نرخ باسوادی زنان ۳۷ و نرخ باسوادی مردان نیز در حدود ۶۲ درصد است.

وی افزود: این تفاهم نامه با هدف شتاب بخشی در امر سواد آموزی در بین عشایر با شناسایی افراد بی سواد و استفاده از نیروهای تحصیلکرده عشایری جهت سواد آموزی منعقد شده و بی شک با اجرای این تفاهم نامه نرخ بیسوادی در جامعه عشایری کاهش یافته و زمینه اشتغال و درآمدزایی با یادگیری فنون و مهارت های جدید افزایش می یابد.

زینال زاده بیان کرد: جهت برخورداری جامعه عشایری از نعمت سواد مقرر شده از جوانان مستعد و تحصیلکرده عشایری دارای مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر جهت سوادآموزی خانوارهای عشایری استفاده شود.