6547امام جمعه خوی از برگزاری سومین کنگره بزرگداشت حضرت آیت‌الله العظمی خویی(ره) با حضور اساتید حوزه و دانشگاه در خوی خبر داد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، حجت‌الاسلام سیدرضی موسوی شکوری اظهار داشت: سومین نشست علمی کنگره بزرگداشت مرحوم حضرت آیت الله العظمی سیدابوالقاسم خویی (ره) اول آذر ماه در محل بقعه متبرکه آخوند ملازین العابدین شیخ نوایی(ره) و با حضور شخصیت‌های حوزوی، اساتید حوزه و دانشگاه، طلاب و روحانیون و مسئولان کشوری و لشکری برگزار می‌شود.

وی حضرت آیت‌الله العظمی خویی(ره) را فقیه، مرجع تقلید شیعه، مفسر قرآن و محقق علم رجال خوانده و وی را از تأثیرگذارترین و پُرمقلدترین مراجع شیعه در نیمهٔ دوم قرن بیستم دانست و افزود: از جمله آثار وی می‌توان به البیان فی تفسیر القرآن در زمینهٔ علوم قرآنی و معجم رجال الحدیث در زمینهٔ رجال اشاره کرد.

امام جمعه خوی تصریح کرد: پخش پیام حضرت آیت الله سید محمد مهدی موسوی خلخالی ،سخنرانی حضرت آیت الله سید علی میلانی و سخنرانی سید حمید خویی نوه آیت الله خویی(ره) و صفاالدین تبرائیان از برنامه‌های این نشست است.

شکوری بیان کرد: مجلس بزرگداشت این عالم وارسته نیز از ساعت ۱۵ تا ۱۷ عصر همان روز در محل حسینیه شیخ نوایی(ره)برگزار می‌شود.

آیت الله العظمی خویی یکی از بزرگان حوزه دین و اندیشه های اسلامی جهان تشیع است که در سال ۱۳۱۷ هجری قمری در خوی متولد شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی تحصیلات حوزی به نجف اشرف مهاجرت کرد و پس از سال ها تحصیل و تدرس و به یادگار گذاشتن ده ها جلد کتاب، رساله و حاشیه نویسی در سال ۱۳۷۰ بر اثر کهولت به دیدار حق شتافت.

آیت الله العظمی خویی در ۹۴ سال عمر خود شاگردان و اندیشمندان بزرگی را تحویل جامعه شیعه کرده و ده ها موسسه خیریه و بیمارستان در نقاط مختلف ایران و جهان از یادگارهای آن عالم ربانی است.