به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، در این جشنواره که با حضور جمعی از شاعران سراسر کشور‏، مسئولان استانی و علاقه‌مندان به شعر، در سالن اجتماعات کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی در ارومیه برگزار شد؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: این جشنواره همه ساله به مناسبت تبعید امام‌خمینی(ره) به جیرفت در سه استان کرمان، خوزستان و آذربایجان‌غربی و به زبان‌‌های عربی، فارسی و ترکی اجرا می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدباقر کریمی گفت: امسال نیز یکصد و ۵۰ اثر از استان‌های اردبیل‎، آذربایجان‌ غربی، زنجان، همدان، تهران، البرز و آذربایجان‌ شرقی به دبیرخانه جشنواره در ارومیه ارسال شده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌‌غربی نیز در این جشنواره اظهار داشت: لازم است که زبان هنر به ویژه شعر را برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی کشورهای غربی به کار گرفت.

علیرضا رادفر بیان کرد: هنر روح جامعه است و اگر آن را از جامعه حذف کنیم با جامعه‌ای بی نشاط و ناخوشایند مواجه می‌شویم که مورد قبول هیچ یک از اعضای جامعه نیست.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌‌غربی گفت: مطلبی را که شاعر در یک بیت می‌تواند به جامعه انتقال دهد گاه ممکن است از یک فیلم بلند، آن مطلب انتقال داده نشود.

وی با بیان اینکه ولایت و رهبری یکی از ارکان پیروزی انقلاب اسلامی بوده تصریح کرد: استکبار جهانی اینک سعی در القای یک نگاه جعلی از اسلام را به دنیا دارد و در این راه اسلام را دینی خشن جلوه می‌دهد.

رادفر اظهار داشت: خوشبختانه اینک تمایلات بسیاری، از سوی جوامع غربی به سوی دین مقدس اسلامی وجود دارد و این موضوع نیز سبب افزایش نگرانی‌ دولت‌های غربی از گسترش اسلام شده است.

در پایان این مراسم ناصر عبداللهی از بناب، جمشید داس‌زرین از میاندوآب و سید‌ضیاء موسوی از زنجان به عنوان نفرات برگزیده در بخش  شعر ترکی و حمید صفاجو از سردشت و مجتبی کرمی از کرمانشاه به عنوان نفرات برتر در بخش کردی انتخاب شدند.

جشنواره “یادمان ولایت به زبان ترکی” در بخش جنبی خود، پذیرای آثار و اشعار کردی از سراسر کشور نیز بود.