7896896رئیس صنعت و معدن استان آذربایجان‌غربی گفت: از ۶۸ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور ۵۱ نوع در استان شناسایی شده است.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، جعفرصادق اسکندری  با اشاره به وضعیت موجود معادن استان اظهار داشت: تا پایان سال گذشته تعداد معادن استان ۴۸۶ واحد با سرمایه‌گذاری دو هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال و اشتغال پنج هزار و ۴۶۷ نفر بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی تصریح کرد: آذربایجان‌غربی از نظر تعداد معدن رتبه پنجم و از نظر اشتغال رتبه هشتم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه اخذ رتبه پنجم کشوری استان در پروانه‌های بهره‌برداری معادن به عوامل متعددی بستگی دارد، بیان کرد: گستردگی جغرافیایی آذربایجان‌غربی به نسبت سایر استان‌ها، قطبی بودن استان در سنگ‌های تزئینی به لحاظ ساختار زمین شناختی و نیز نیاز به سرمایه‌گذاری پایین در مطالعات اکتشافی و بهره‌برداری از معادن مذکور از جمله عوامل است.

اسکندری گفت: بنابراین اگر زیرساخت‌ها ایجاد شده و فناوری‌های جدید وارد شود و علاوه بر آن، اگر کنترل واردات سنگ به استان انجام و تسهیلات بانکی فراهم شود، ارتقاء به رتبه بالاتر نیز مقدور می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی با بیان مهمترین مواد معدنی استان براساس ساختار زمین‌شناسی و مطالعات انجام شده اظهار داشت: هم‌اکنون سنگ‌های تزئینی با تنوع بالا، معادن سنگ لاشه و ساختمانی با گستردگی بسیار و نیز معادن فلزی تیتان، آهن، کرومیت در استان وجود دارد.

اسکندری افزود: از ۶۸ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور ۵۱ نوع در استان شناسایی شده که ۲۰ نوع در حال اکتشاف و ۳۱ نوع در حال بهره‌برداری بوده است.