imagesبه گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، قائم مقام سازمان امور عشایری کشور گفت: ظرفیت تولیدی عشایر در کشور بسیار بیشتر از سهم جمعیتی آنهاست به طوری که هم اکنون ۲۵ درصد گوشت قرمز را این قشر تامین می کنند.

میرولی صفرزاده در جلسه شورای عشایری آذربایجان غربی با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیون و ۱۹۰ هزار نفر در قالب عشایر در کشور زندگی می کنند افزود: این تعداد، حدود یک و نیم درصد جمعیت کشور را شامل می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر عشایر کشور ۲۴ میلیون راس دام، ۷۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۳۳ میلیون هکتار مرتع در اختیار دارند که فعالیت های تولیدی خود را با استفاده از این ظرفیت قابل توجه انجام می دهند.

قائم مقام سازمان امور عشایری کشور ساماندهی عشایر را یکی از برنامه های مهم این سازمان برشمرد و افزود: در خصوص اسکان دائمی این قشر دو دیدگاه موافق و مخالف وجود دارد که برای در نظر گرفتن هر دوی آنها، موضوع ساماندهی مطرح شده است.

صفرزاده با بیان اینکه طبق این برنامه ریزی، عشایری که خواهان اسکان باشند، در قشلاق ها اسکان داده می شوند و اجباری در این خصوص وجود ندارد افزود: یکی از مهمترین مشکلات در حوزه عشایر، نبود امکانات برای این قشر است که در صورت عدم توجه زمینه مهاجرت آنها به شهرها فراهم می شود که این امر مشکلاتی را برای مسئولان و خود این افراد ایجاد می کند.

قائم مقام سازمان امور عشایری کشور در ادامه با اعلام اینکه طبق بررسی ها، بیش از ۷۰ درصد عشایر کشور خواهان اسکان هستند که این امر با همکاری ادارات مختلف امکانپذیر خواهد بود گفت: ایجاد زیربناهای رفاهی و ارائه امکانات مورد نیاز برای عشایر، از جمله برنامه هایی است که سازمان عشایری کشور دنبال می کند.

عشایر، بخشی از جمعیت کشور را شامل می شوند که به صورت مستمر در بین قشلاق و ییلاق در حرکت هستند و مهارت اصلی این قشر، دامداری و دامپروری است.

آذربایجان غربی یکی از استان های با بیشترین تعداد عشایر در کشور بوده و رتبه سوم را از این حیث به خود اختصاص داده است.