45454مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی از اتصال دو رودخانه زرینه‌رود و سیمینه‌رود برای انتقال آب به دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، کیومرث دانشجو گفت: پس از یکسال و اندی تلاش مستمر، مطالعات و اجرای اتصال دو رودخانه زرینه رود و سیمینه رود که به طول ۱۳.۶ کیلومتر است، برقرار شده و همزمان با انجام لایروبی‌های گسترده در طول مسیر این دو رودخانه، در نهایت در شرایط حاضر، حجم آب موثری به میزان حدود ۳۰ مترمکعب در ثانیه در حال جریان به سمت دریاچه ارومیه است.

وی جلوگیری از پخش جریان آب رودخانه زرینه‌رود در محدوده انتهایی آن و در محل ورودی به دریاچه ارومیه ، ممانعت از تبخیر سریع آن و ایجاد شرایط لازم برای انتقال آب به پیکره اصلی دریاچهارومیه را از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

وی تصریح کرد: همچنین عملیات لایروبی رودخانه‌های مهم منتهی به دریاچه ارومیه، با هدف جلوگیری از پخش آب در اراضی کم عمق و کاهش تبخیر و هدررفت آب ورودی به دریاچه و هدایت آن به پیکره موجود که عمق بیشتری دارد، صورت می‌پذیرد.

دانشجو با تاکید بر حمایت و مشارکت اقشار مختلف مردم در احیای دریاچه ارومیه، گفت:  تغییر الگوی کشت کشاورزی به محصولات کم آب‌بر و متناسب با اقلیم و شرایط منطقه و بهبود و بهسازی شبکه‌های آبیاری، ایجاد تشکل‌های آب‌بران، جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز منابع آب و جایگزینی سامانه‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی در این راستا ضروری است.