654654معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری ارومیه گفت: برای نخستین بار در کشور ۱۳ خیابان محدوده مرکزی ارومیه صاحب پارکومتر با فناوری نوین شد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، سیروس ذاتی افزود: این پارکومترها در خیابان های کاشانی، مدنی یک، سرداران یک، خیام شمالی، شهید کشتگر، خیام جنوبی، سرداران ۲، طرزی، باکری، امینی، بلوار فرهنگیان، ارتش و خیابان شفا نصب شده است.

وی اضافه کرد: در فاز نخست دستگاه ها در خیابان های سرداران، کاشانی، خیام شمالی و مدنی مورد استفاده قرار می گیرد و در فازهای بعدی، دیگر خیابان ها نیز به جمع این تعداد افزوده می شود.

وی اظهار کرد: شهروندان آموزش های لازم را در خصوص استفاده از دستگاه خواهند دید که تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری ارومیه ادامه داد: پارکومتر هوشمند ارومیه به تکنولوژی پرداخت جدید مجهز شده که این ویژگی آن را درسطح کشور متمایز کرده است.

ذاتی افزود: توزیع عادلانه فضای پارک برای عموم شهروندان، حذف ارتباط شهروند با اپراتور و تخلفات صورت گرفته در این زمینه، حذف ارتباط کسبه و ساکنان، حذف گردش پول از مبادلات بین شهروندان و اپراتور، امکان نظارت دقیق و مستمر پلیس بر تخلفات صورت گرفته و استفاده از داده های به دست آمده به وسیله سیستم هوشمند در تصمیم گیری های ترافیکی شهر از مزایای نصب این پارکومترهاست.

وی اظهار کرد: ۶۵ دستگاه پارکومتر در شهر ارومیه راه اندازی شده که فاصله این دستگاه ها از یکدیگر حدود ۱۲۰ متر و برای استفاده تعداد ۱۲۰ خودرو در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: پروژه سخت افزاری سیستم و نرم افزار پارکومتر هوشمند شامل خرید، نصب، سرمایه گذاری، اجرا، بهره برداری، نگهداری، نظارت و مدیریت برای یک هزار و ۱۰۰ باب فضای پارک حاشیه ای با تخصیص اعتباری بالغ بر ۱۳ میلیارد و ۸۹۹ میلیون ریال همزمان انجام می شود.

پارکومتر ابزار الکترونیکی هوشمند است که در بسیاری از شهرهای جهان و شهرهای بزرگ ایران برای راحتی شهروندان و کاهش معضل ترافیک نصب می شود و پارک خودروها در حاشیه خیابان ها را مدیریت می کند.