88به گزارش نشریه الکترونیک نگاه، مدیرکل مدیریت بحران استان آذربایجان‌‌ غربی در نشست اعضای ستاد اربعین حسینی اظهار داشت: قدرت مسلمانان در این آیین معنوی و عبادی با پیاده‌روی زائرین اربعین حسینی، به جهانیان نشان داده‌می‌شود.

 امیرعباس جعفری با بیان اینکه در دو سال اخیر پیاده‌روی به خاک عراق به منظور زیارت نجف اشرف و کربلا مورد استقبال قرار گرفته‌است، تصریح کرد: پیاده‌روی زائرین اربعین از دو بعد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و معنوی حائز اهمیت است که بعد سیاسی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه این حضور اهمیت جهانی و سیاسی دارد، خاطرنشان کرد: قدرت مسلمانان در این آیین معنوی و عبادی با پیاده‌روی زائرین اربعین حسینی، به جهانیان نشان داده‌می‌شود.

 نماینده استانداری آذربایجان‌ غربی در ستاد اربعین حسینی بیان کرد: استانداران چهار استان آذربایجان‌ غربی و شرقی، زنجان و اردبیل قبول کرده‌اند که چهار موکب در مرزهای خروجی زائران ایرانی احداث کرده و خدمات‌رسانی به زائران را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

جعفری با بیان اینکه تاکنون ۲۰ میلیون تومان کمک مردمی برای زائران جمع آوری شده است تصریح کرد: آذربایجان‌ غربی در سه راهیه “بتائیه” یک موکب احداث کرده و در سه وعده غذایی برای ۳ هزار نفر از زائران به مدت ۱۵ روز خدمات‌رسانی می‌کند.

مدیرکل مدیریت بحران اظهار داشت: ۱۰۰ هزار بطری آب معدنی، کره، مربا و عسل به تعداد ۲۰ هزار نفر و برنج به مقدار ۸ تن، جزئی از اقدامات انجام گرفته برای خدمات‌رسانی مطلوب به زائران حسینی است.

مدیرکل حج و زیارت آذربایجان غربی نیز در این نشست اظهار داشت: امسال بیش از ۳۰ درصد زائران ایرانی از مرز‌های شلمچه، مهران و چزابه خارج و  وارد خاک عراق می‌شوند.

 

احمدرضا ندیری افزود: ۹۰ درصد گذرنامه زائران اربعین آذربایجان غربی در خود استان صادر شده‌است و مابقی گذرنامه‌ها نیز به زودی صادر خواهد شد.

این مسئول با اشاره به اقدامات انجام گرفته در این زمینه، ادامه داد: یک موکب در مرز با عراق توسط آذربایجان غربی راه‌اندازی شده‌است که در این موکب‌ها هر روز ۹ هزار نفر طی ۱۵ روز خدمات دریافت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه این موکب‌ها تا سه روز پس از اربعین فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: در این خصوص تمام تمهیدات لازم انجام گرفته و در این زمینه ملزومات و مایحتاج زائرین به مرزهای کشور اعزام شده‌است که از آن جمله می‌توان به استقرار کانکس سیار سرویس بهداشتی، اعزام تانکر سوخت به منطقه و اعزام تانکرهای سیار آب اشاره کرد.