IMG_3160به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، معاون رئیس جمهور در نشست خبری خود با اصحاب‌رسانه آذربایجان‌غربی، در راستای احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: بی‌شک احیای دریاچه‌ای که در طولانی مدت دچار مشکل شده است بسیار دشوار بوده و دولت یازدهم نیز از ابتدای آغاز به‌کار اقداماتی را برای احیای این دریاچه انجام داده است.

وی افزود: تاکنون مطالعات بسیاری در ارتباط با پارک ملی دریاچه ارومیه انجام شده و طرح‌ها و برنامه‌هایی که قابلیت اجرا داشته و علمی بودند، به مرحله اجرا در آمده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست بیان کرد: لایروبی رودخانه‌ها، احیای تالاب‌ها، کاشت گونه‌های مقاوم گیاهی، انجام مطالعات مربوط به میانگذر دریاچه ارومیه و طرح آموزش کشاورزان از گام‌های مثبت برداشته شده در زمینه اصلاح الگوی مصرف آب و احیای دریاچه ارومیه است.

وی در رابطه با آلودگی هوای کلانشهرها به‌ویژه ارومیه گفت: اکنون به‌غیر از ۸ کلانشهر، مورد حاد دیگری از آلودگی هوا و شرایط ناسالم مشاهده نشده است.

معاون رئیس‌جمهور ب اشاره به اینکه دولت یازدهم با پیگیری کارهای مربوطه و بازرسی‌های مستمر برای ارتقاء کیفیت سوخت و خطوط کشور و حذف سرب از سوخت؛ اظهار داشت: در این راستا ۳۵۰ هزار خودرو در سال گذشته از رده خارج شده است.

وی تصریح کرد: ۲۱ جلسه کمیته ملی و جلسات بسیاری به‌صورت مستمر برای رسیدگی به مشکل آلودگی هوا برگزار شده است و در این مرحله مراکز استان ها ماموریت رسیدگی و اقدام برای کاهش آلودگی هوا دارند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برای اطفاء حریق و پشتیبانی هوایی تفاهم‌نامه‌هایی با ستاد مدیریت بحران و نیروهای مسلح منعقد شده است، افزود: تعداد دفعات حریق نسبت به سال گذشته افزایش داشته اما خسارت‌های وارده بسیار کمتر و برنامه‌ریزی‌ها نیز دقیق‌تر انجام شده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به وضعیت باغ‌وحش‌های کشور تصریح کرد: از سال ۹۵ دیگر هیچ سیرکی با وجود حیوانات فعالیت نمی‌کند و برنامه‌های پایش دقیق برای باغ‌وحش‌ها تدوین و در اختیار آنان قرار می گیرد