147رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان‌غربی از کاهش ۱۸ درصدی سرقت در سالجاری خبر داد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، سرهنگ سامان غنی‌زاده در گفتگو با خبرنگاران  با اشاره به دستگیری ، سه هزار و ۱۸۳ نفر  در حوزه مبارزه با سرقت  اظهار داشت: ارزش ریالی اموال مکشوفه در حوزه سرقت ۱۳۹ میلیارد و ۳۸۰ ریال بوده است.

وی با بیان اینکه از این تعداد سه هزار و ۱۳۷ نفر سارق و ۴۶ نفر مالخر بودند، افزود: در این زمینه  دو هزار و ۳۵۳ نفر از سارقان معتاد، دو هزار و ۲۲ نفر دارای سابقه تکرار جرم و یک هزار و ۱۶۱ نفر نیز سارقان غیرحرفه‌ای که برای نخستین مرتبه وارد چرخه سرقت شده‌اند.

سرهنگ غنی‌زاده بیشترین گروه سنی سارقان استان را  ۲۰ تا ۳۰ سال عنوان کرد و افزود: و از نظر تحصیلات ۱۴ درصد بی‌سواد، ۸۵ درصد تحصیلات دیپلم و زیردیپلم و کمتر از یک نفر دارای تحصیلات تکمیلی بوده‌اند.

وی ازشناسایی و انهدام ۶۰ باند سرقت با ۱۹۷ نفر اعضا در استان خبر داد و اظهار داشت: در ۹ ماهه سالجاری ۴۶ واحد صنفی متخلف نیز در حوزه مالخری تعطیل شده است.

سرهنگ غنی زاده از کشف و دستگیری یک باند سرقت در شهرستان اشنویه نیز خبر داد و گفت: این باند که متشکل از ۳ نفر بوده ۱۷ مورد سرقت از منزل و ۶ مورد نیز اقدام به تخریب جهت انجام سرقت انجام داده بودند.

رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان‌غربی گفت: در مرکز استان نیز ۱۵ فقره سرقت کلان با ارزش ریالی ۲۵۰ میلیون ریال کشف شده است.

وی با بیان اینکه  امسال به منظور ارتقاء امنیت اجتماعی در حوزه مبارزه با سرقت ۱۹ طرح مقطعی در سطح استان اجرا شده اظهار داشت: در قالب اجرای این طرح ها یک هزار و ۳۶۱ فقره انواع سرقت،  ۶۶۰ نفر سارق و مالخر شناسایی و دستگیر شده است.

سرهنگ غنی‌زاده  افزود: برابر وضعیت سرقت در سطح کشور، آذربایجان‌غربی به لحاظ کاهش ۱۸ درصدی سرقت، جزو استان‌های برتر در این حوزه معرفی شده است.

وی در ادامه ازاجرای یک هزار و ۷۰۴ عملیات منجر به کشف انواع کالاهای قاچاق با دستگیری یک هزار و ۳۲۴ نفر قاچاقچی در استان اشاره کرد و افزود: در این راستا ۸۶۱ دستگاه انواع خودرو مورد استفاده از جابه جایی قاچاق توقیف شده است

وی ارزش ریالی کالاهای مکشوفه را  ۲۱۸ میلیارد و ۵۹۰ میلیون ریال عنوان کرد و اظهار داشت : در سالجاری  ۲۰۴ هزار و ۹۶۷ ثوب انواع البسه، ۲۳۴ هزار و ۸۹۹ قلم انواع لوازم بهداشتی و آرایشی، دو میلیون و ۴۵۱ هزار و ۴۰۷ قلم انواع داروهای پزشکی و ۱۶ هزار انواع مواد محترقه در حوزه مبارزه با قاچاق کالا کشف و ضبط شده است.

رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان‌غربی افزود: در حوزه جعل و کلاهبرداری نیز ۵۱۶ نفر جائل و تعداد ۸۹۱ نفر نیز در حوزه کلاهبرداری دستگیر شده است.

وی  از دستگیری ۱۳ نفر در حوزه کلاهبرداری رمالی و فالگیری خبر  داد و گفت: یک آرایشگاه زنانه نیز در این خصوص پلمپ شده است.

رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان‌غربی گفت: در سالجاری ۷۵ هزار مورد خدمت در حوزه های مختلف انگشت نگاری و بیش از ۱۵۰۰ مورد نیز کار کارشناسی در این خصوص انجام شده است.