6131رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان آذربایجان‌غربی از کاهش ۴۰ در صدی تصادفات فوتی در دی ماه امسال در استان خبر داد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، سرهنگ علی سعیدی در گفتگو با خبرنگاران  با اشاره به آمار تصادفات دی ماه امسال در استان اظهار داشت: در این زمینه خوشبختانه شاهد کاهش ۴۰ درصدی تصادفات فوتی، ۱۲ درصدی تصادفات جرحی و کاهش ۹ درصدی مجروحان بوده و در مجموع تصادفات، شاهد کاهش ۱۹ درصدی آن نسبت به سال گذشته بوده‌ایم.

وی  عدم توجه به جلو را با ۲۸ درصد  بیشترین عامل تصادفات در استان عنوان و اظهار کرد:  ۲۷ درصد تصادفات نیز در استان ناشی از عدم رعایت حق تقدم در تقاطع‌ها و میادین و هفت درصد ناشی از حرکت به صورت دنده عقب بوده است.

 رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی آذربایجان‌غربی افزود: متأسفانه روزانه در استان ۲۵۰ فقره تصادف رخ می‌دهد و ۵۰۰ نفر درگیر مسائل و مشکلات تصادفات رانندگی قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه متأسفانه عابران پیاده به جای عبور از پیاده‌روها، پل‌های عابران پیاده و خطوط عابران پیاده از سواره‌روها تردد می‌کنند و این خود تصادفات را تشدید می‌کند، خاطرنشان کرد: عابران پیاده با ۵۲ درصد بیشترین سهم در تصادفات منجر به فوت را به خود اختصاص داده‌اند.

سعیدی با تاکید بر اینکه برخورد جدی با رانندگان متخلف در دستور کار پلیس راهنمایی و رانندگی قرار دارد افزود : شهروندان در صورت مشاهده خودروهایی که برخوردهای ناهنجار می‌کنند و همچنین رانندگانی که آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند با تماس با شماره ۱۲۰ می‌توانند پلیس راهور را در این جریان قرار دهند.

وی درادامه با بیان اینکه بر اساس قانون راهنمایی و رانندگی، خودروهایی که بیش از ۱۰ میلیون ریال جریمه پرداخت نشده داشته باشند، توسط پلیس توقیف می شوند؛ افزود: میزان جریمه پرداخت نشده خودروهای توقیفی در سال جاری در آذربایجان غربی به بیش از ۲۶ میلیارد ریال می رسد.

وی با اشاره به اینکه در سالجاری  ۲۲۵ هزار و ۶۷۴ مورد اعمال قانون در استان به علت نبستن کمربند ایمنی بوده  اظهار داشت: و با توجه به اینکه بستن کمربند ایمنی اجباری است و نخستین نفع آن به خود شخص برمی‌گردد، بنابراین لازم است که هم‌استانی‌ها این مهم را مد نظر داشته باشند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی ادامه داد: در سال جاری چهار هزار و ۷۸۷ پرونده اعتراض به جرائم راهنمایی و رانندگی در این استان توسط کارشناسان رسیدگی شده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان آذربایجان‌غربی با اشاره به انجام آموزش‌های همگانی در زمینه راهنمایی و رانندگی گفت: در این زمینه در سالجاری ۱۱۴ هزار و ۴۳۷ نفر در آموزشگاه‌ها، مدارس، ادارات و سازمان‌ها آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند.

سعیدی به لغو ابلاغیه راهنمایی و رانندگی در خصوص صدور گواهینامه برای افراد فاقد کارت پایان خدمت اشاره کرد و  افزود: صدور گواهینامه برای افرادی که کارت پایان خدمت ندارند تنها در صورتی صادر می‌شود که این افراد گواهی اشتغال به تحصیل را از مدارس و دانشگاه‌ها به پلیس راهور ارائه کنند.

این مسئول خطاب به آموزشگاه‌های رانندگی گفت: از تمام آموزشگاه‌های رانندگی استان درخواست می‌شود تبلیغات نادرست را در این خصوص به مردم ارائه نکنند.

وی افزود: امسال به تعداد ۷۵ هزار و ۵۴۷ مورد خدمات‌دهی در حوزه خودرو شامل تعویض پلاک، صدور گواهینامه و تعویض کارت المثنی به هم‌استانی‌ها انجام شده است.